27-28 жовтня 2023 року в Одеській обласній універсальній науковій бібліотеці імені М. С. Грушевського відбувся ХХVII обласний фестиваль української книги пам’яті Михайла Грушевського «Безмежність української книги». Цього року він був присвячений 125-річчю виходу у світ першого тому фундаментальної праці видатного українського вченого «Історія України-Руси».

Гостям фестивалю зануритись в святкову атмосферу допомогли студенти класу бандури заслуженого діяча мистецтв України професора Ніни Морозевич Одеської національної музичної академії імені Антоніни Нежданової Софія Ничай, Валентина Лупуляк та Руслан Енютін .

Студенти класу бандури заслуженого діяча мистецтв України професора Ніни Морозевич Одеської національної музичної академії імені Антоніни Нежданової Софія Ничай та Валентина Лупуляк

Урочистий захід розпочався із пронизливого виконання Державного Гімну України ансамблем солістів «Ренесанс» Одеської обласної філармонії імені Давида Ойстраха (художній керівник Поліхроніді Аглая Григорівна, лауреат міжнародних конкурсів, заслужена діячка естради, мистецтва України).

Хвилиною мовчання вшанували учасники фестивалю пам’ять загиблих унаслідок повномасштабної війни – збройної агресії рф.

Зі словами привітання до присутніх звернулись Ярослава Різникова, заступниця директора Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної (військової) адміністрації. Вона зазначила, що вшанування творчої, науково-організаційної та суспільно-політичної діяльності Михайла Грушевського розпочалося ще за життя вченого й має свої традиції, які закарбувалися у низці збірників та інших ювілейних виданнях.

Онлайн-привітання пролунали від Тараса Креміня, Уповноваженого із захисту державної мови, а також від Сергія Братчука, речника Української добровольчої армії «Південь», з його незмінною «чорноморською посмішкою» та «4.5.0».

За традицією, фестиваль відвідує Олександр Красовицький, видавець, генеральний директор видавництва «Фоліо» (Харків). Цього року слова привітання він записав біля Український стенду Міжнародного книжкового ярмарку у Франкфурті-на-Майні.

Про роль Грушевського у становленні історичної науки України, про особистісні вподобання, сімейне життя, громадську діяльність, дружбу з Іваном Франком розповіла учасникам заходу виставка, створена в рамках проєкту «Грушевськіана Львівського музею Михайла Грушевського» Комунального закладу Львівської обласної ради «Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові». Її представила харизматична і щира Софія Легін – вчений секретар цього музею.

Софія Легін – вчений секретар омунального закладу Львівської обласної ради «Державний меморіальний музей Михайла Грушевського у Львові»

Про головну працю життя Михайла Грушевського «Історія України-Руси» (до 125-річчя виходу першого тому) розповів Тарас Гончарук, доктор історичних наук, професор.

«Підтримала» ці виступи книжкова виставка «Михайло Грушевський: відомі та невідомі сторінки життя».

Цікавою для учасників фестивалю була й презентація біобібліографічного покажчика «Видатні державні та громадські діячі і правознавці України» (упорядник Зоя Бондаровська, завідувачка відділу юридичної літератури бібліотеки ім.М.Грушевського»)

Ще одним яскравим акордом фестивалю «Безмежність української книги» стали заходи до 160-річчю від дня народження Ольги Кобилянської.

В Театральній вітальні відбулась неймовірно тепла зустріч за участі артистки Одеського українського академічного музично-драматичного театру імені В.Василька, заслуженої артистки України Галини Кобзар-Слободюк, яка представила моновиставу «Слово зворушеного серця» (сценарій Любові Федченко).

Артистка Одеського українського академічного музично-драматичного театру імені В.Василька, заслужена артистка України Галини Кобзар-Слободюк

Присутні також ознайомились з книжковою виставкою «Царівна української літератури Ольга Кобилянська» (з циклу «Золота колекція української літератури).