02 грудня 2023 року завершилась благодійна акція #УкраїнськакнигадлябібліотекХерсонщини, яка ще раз унаочнила єдність двох наших регіонів та єдність України. 2 грудня 2023 року ми передали нашим мужнім херсонцям 1558 екземплярів книг на суму 256368 грн.

Зустріч та передача книг відбулась в Музеї книги Одеської обласної наукової універсальної бібліотека імені М.Грушевського за участі заступника голови Одеської обласної державної адміністрації Дмитра Радулова.

До збору книг під егідою Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини облдержадміністрації долучилось понад 30 громадських організацій, зокрема й національно-культурні товариства, представники творчих спілок, депутати, науковці, дипломати, цілі сім’ї, окремі люди.

Серед них – Асоціація гагаузьких товариств України, Одеський центр дослідження Голокосту, “Одеська обласна Рада Миру”; Одеська громадська організація “В’єтнамське земляцтво”; Благодійний фонд “Память. Гідність. Свобода”, Всеукраїнська молдовська національно-культурна Асоціація; ісламський культурний центр «Аь-масар»; ГО “Одеський інститут соціальних технологій”; ГО “Національно-культурне об’єднання афганська громада”; Одеське відділення спілки письменників України; Асоціація болгар України; Одеський грузинський культурно-просвітницький центр “Іверія”; “Українська суботня школа у Відні”; ГО “Десяте квітня”; Чорноморська “Просвіта”; Всеукраїнська асамблея болгар України; ГО “Одеська вірменська община”; Асоціація жінок України “Дія”; Генеральне консульство Грузії в Одесі; письменник-львів’янин Василь Прухницький; Генеральне консульство Республіки Молдова в Одесі; Почесне консульство Греції в Херсоні; Представництво МЗС України в Одесі; релігійна організація “Одеське обласне об’єднання церков євангельських християн-баптистів” та багато інших. Багатьом учасникам акції допомагала підібрати літературу Галина Дольник – добра господиня Книгарні-кав”ярні на вул.Катерининська, 77.

Протягом всієї акції наші досягнення висвітлювали “1+1″, Град”, “Суспільне”, “Одеське життя”, “Чорноморські новини”, “Життя польське в Одесі”, “Роден край”, “Вечірня Одеса”, “Вот так”, які засвідчували, що з кожною подарованою книгою одесити передавали незламним херсонцям частинку своєї душі, тепла, надії та віри в Перемогу.

Учасники акції отримали подяки та змогли насолодитись концертом, організованим силами одеситів та херсонців. Вдячність ансамблю Одеського центру української культури “Сонячні крила” – заслуженій артистці естрадного мистецтва України Світлані Рубанович та Михайлу Левицькому, Аркадію Пейгану – викладачу, директору школи мистецтв №1 м. Херсон, дуету саксофоністів з Херсона – Дмитру Жмаку та Ернесту Сафонову.

Прийняли дар члени делегації з Херсону, очолюваної начальником управління культури Херсонської міської ради Думинською Світланою, до якої ввійшли бібліотекарі та директори музичних шкіл міста.

Виступаючі ще і ще раз підкреслювали, що бібліотеки на тимчасово окупованих територіях це завжди місця особливої уваги загарбників. Вони нищать книги українською мовою й твори українських авторів, оскільки мета рф – знищення української ідентичності.

Гості розповідали про складнощі, з якими стикаються жителі Херсону, про щоденне нищення ворогом інфраструктури, про постійні обстріли й трагічні події. І, разом з цим їх розповідь була також і про незламність духу, про важливість культури, про потребу в спілкуванні та книзі, що гуртує вільних людей.

“Нас надихає те, що нас підтримують одесити, львів’яни, жителі інших регіонів нашої держави, зокрема проводячи й акції зі збору книг. Адже крім дуже необхідних продуктів і води, нам потрібне й живе слово. Бо слово й книга – це також наша зброя”, – говорить п.Світлана Думинська.

Її слова підтверджуються й дослідженням, проведеним БО «Фонд громади міста Херсон «Захист» в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та опублікованим кілька днів тому. На думку опитаних першими у Херсоні мають відновлювати роботу культурні інституції, які працюють з дітьми та молоддю: 65% респондентів вважає, що у місті після припинення обстрілів мають запрацювати дитячі гуртки, 49% – навчальні заклади культурного спрямування, 38% – музичні школи, 31% – мистецькі студії.

Акція завершилась, але одесити продовжуватимуть підтримувати мужніх херсонців та реалізуватимуть спільні культурні проєкти.

Фото Сергія Гуменюка.