Центр європейської інформації

У листопаді 2005 року на базі Одеської ОУНБ ім. М. Грушевського в партнерстві з ГО «Одеський прес-клуб реформ» був створений Центр європейської інформації

 

81290Навесні 2005 року Європейська програма Міжнародного Фонду «Відродження» оголосила конкурс щодо створення центрів європейської інформації.

Учасниками конкурсу стали громадські організації у партнерстві з обласними універсальними науковими бібліотеками України.

За підсумками конкурсу було визначено 12 областей України, в яких упродовж листопада 2005 – березня 2006 рр. було відкрито ЦЄІ.

Партнером Одеської ОУНБ стала ГО «Одеський прес-клуб реформ». Розмір отриманого від МФВ гранту – 6000 доларів США.

До речі, 2005 року в Одеському регіоні був відсутній будь-якій центр, в якому б акумулювалася й надавалася об’єктивна розширена інформація щодо перспектив інтеграції, впливу цього процесу на повсякденне життя, ризиків та переваг вступу до ЄС для пересічного громадянина, а також питань, що стосуються історії, культури, законодавства тощо та й вибір проєвропейського вектору розвитку в різній мірі був підтриманий українським населенням.

Ось чому пріоритетом діяльності створеного в листопаді 2005 року на базі Одеської ОУНБ ім. М. Грушевського ЦЄІ стала допомога громадськості регіону підвищити обізнаність з питань євроінтеграції.

З моменту відкриття Одеський ЦЄІ став організатором більше сотні різноманітних за формою заходів (лекцій, тренінгів, круглих столів, конференцій, семінарів, виставок, творчих конкурсів тощо) для різних цільових груп. Щороку до Центру звертається майже 1000 користувачів, 70% з яких – молодь. Отже, внесок Центру у формування європейської свідомості мешканців регіону є вельми вагомим.

ЦЄІ звертає особливу увагу на збір інформаційних матеріалів (документів) та забезпечення вільного доступу до них користувачів; причому вільний доступ передбачає не лише “фізичну” досяжність, але й створення та розвиток відповідного пошукового апарату та пропагування документального фонду. Усі документи, присвячені ЄС та євроінтеграції, тепер не “розпорошені” по галузевих відділах ОУНБ, а акумулюються в ЦЄІ. В холі бібліотеки розгорнута постійно діюча 15-метрова інформаційна виставка “Європейський Союз: вчора, сьогодні, завтра”.

ЦЄІ не лише використовує документальні ресурси для власних потреб, але й поширює їх серед 25 інформаційних пунктів області, а також зацікавлених бібліотек міста, вищих навчальних закладів, громадських організацій, шкільних євроклубів через мережу Інтернет.

З моменту існування Центр співпрацює з громадськими організаціями міста – Одеською обласною організацією Всеукраїнської громадської організації “Комітет виборців України”, “Демократичний альянс”, “Лицом к лицу”, “Молодіжна організація народних дипломатів” тощо.

Спільно з КВУ ЦЄІ двічі проводив конкурс творчих та пошукових робіт “Україна в Європі, Європа в Україні: очима молоді” серед учнівської молоді міста та області.

Питанням громадянського суспільства та європейських цінностей були присвячені засідання “круглих столів”: “Права людини і громадянина: практики ЄС”, “Євроінтеграція: реалії та перспективи”, “Толерантність як шлях до Європи”, “Подолання корупції в судовій системі”, “Самоврядування: погляд в Європу” тощо.

Спільно з “Молодіжною організацією народних дипломатів” в бібліотеці створений кіноклуб “Я поділяю європейські цінності”: всі бажаючі мають можливість подивитись фільми, в яких висвітлюються демократичні цінності “толерантність”, “демократія”, “свобода слова”.

За ініціативи КВУ в бібліотеці пройшли десятиденні XI та ХІІ Мандрівні міжнародні фестивалі документального кіно про права людини з післяпоказовими дискусіями та обговореннями.

Особливого значення набуває проєвропейське інформування молоді. Тому створення на базі загальноосвітніх середніх шкіл європейських клубів є гарантом того, що учні набуватимуть громадянських якостей та вмінь на найближчому до громадян рівні “коренів трави”, і ця мета підвищує значення діяльності Центру щодо надання всілякої інформаційної та методичної підтримки цим організаціям.

Одеський ЦЄІ створив БД європейських клубів міста з вказівкою назви школи, адреси, телефону, відповідальних осіб, тематичної спрямованості євроклубу. З метою отримання доступу до публікацій Європейського Союзу ЦЄІ замовило через Представництво Європейської Комісії в Україні комплекти інформаційних матеріалів загальної тематики та передав до шкільних євроклубів. Видані громадською організацією “Лицом к лицу” буклети “Одеса – місто європейське”, “Одесса и Одесчина в европейскомизмерении”,”Одесса – окно в Европу” також було передано в навчальні заклади міста.

ЦЄІ спільно з “Демократичним альянсом” взяли участь у Всеукраїнській кампанії “Я поділяю європейські цінності”, підготували питання для квесту “Подорожуємо країнами Європи”.

Учні шкіл постійно запрошуються на заходи проєвропейської тематики: “Європейські свята”; “Європейські видатні особистості”, “Музика, яку слухає молодь Європи”.

За підтримки Центру молодь ознайомилась з популярними іграми країн Європи, проведений конкурс рефератів “Проектируем Европу будущего”, відбулось засідання “круглого столу” за темою “Європейський Союз: від заснування до сьогодення”, підготовлена інтелектуальна вікторина “Що я знаю про Польщу”; представники Центру обрано членами журі конкурсу дитячих рисунків на асфальті “Моя Європа” та почесними гостями засідання шкільного євроклубу “Традиції європейських країн”.

В бібліотеці для молоді організовано безкоштовні курси із запровадження технологій web 2.0, де вони навчаються створювати блоги, додавати текстові, фото- і відеоматеріали, а також спілкуватись та долучатись до групи українських євроклубів в соціальній мережі Facebook.

Національно-культурні товариства міста є постійними партнерами традиційного свята “Мови різні – душа одна”. Це – “Чеська родина”, Асоціації болгар України, “Комітет Данте Аліг’єрі”, Спілка поляків ім. Міцкевича. Під час заходів – вікторини, куштування національних страв, виготовлення традиційних святкових прикрас, мовний експрес, співи популярних пісень європейськими мовами, модне дефіле.

З 2006 року під час проходження переддипломної практики студентами Національного політехнічного університету започатковано повнотекстову базу даних “Одещина на шляху до євроінтеграції” та “Програми ЄС для української молоді”.

Є впевненість, що новий проект “Все про Європу: читай, слухай, дізнавайся в центрах європейської інформації”, започаткований 2015 року УБА, стане потужним інструментом у сфері інформування та налагодження комунікації з громадськістю з актуальних питань європейської інтеграції України.