23 вересня – календарне свято Одеського зоопарку, його день народження, а цьогоріч  сторічний ювілей.

ПРО УРОЧИСТОСТІ І НАГОРОДИ. Колективу Одеського зоопарку вручено Почесну нагороду Одеського міського голови «Трудова слава» на честь сторічного ювілею. Директору зоопарку Ігор Бєляков отримав нагороду Одеського міського голови «За заслуги перед містом». В ході урочистого заходу анонсовано масштабну реконструкцію вольєра для слона, яка вже почалася.

ТРОХИ ІСТОРІЇ. В 1914 році норвежець за походженням Генрик Бейзерт організував акціонерне товариство «Одеський зоологічний сад». Роботи його благоустрою почалися тільки в 1922 році. Спочатку зоопарк розміщувався в нижчих садах Воронцовського палацу – сьогодні це Грецький й Стамбульський парки. В 1937 році зоопарк було перенесено на територію, де він зараз й знаходиться.

СУЧАСНИЙ ЗООПАРК. Площа сучасного зоопарку складає 6,5 га. Колекція тварин – 242 видів. Загальна кількість тварин – 1754 екземплярів. В Червону книгу України занесено 23 видів тварин, в Міжнародну червону книгу – 29 видів. Понад 40 видів тварин постійно розмножується. В зоопарку працює наукова програма «Філін» по розведенню й інтродукції в природу філинів. Цих червонокнижних птахів більш як 10 років випускають в дельтах Дністра і Дунаю.

ЗООПАРК В ЧАСИ ВІЙНИ. З початку війни зоопарк прийняв від одеситів, що покинули місто, більш як 700 тварин. З них більш як 200 вже повернулись до своїх хазяїв. Щороку зоопарк відвідують понад 300 тис. Шанувальників природи. Сьогодні значна кількість вимушених переселенців відвідують зоопарк безкоштовно.

ЗООПЕНХАБ – СУЧАСНИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ПРОЄКТ. Проєкт між Одеським зоопарком і КУ «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Приморського району міста Одеси» узяв старт 18.05.2022 року й тривав до 05.10.2022 року. Таким чином, відбулося 22 зустрічі по дві години. Щосереди, впродовж всього літа, а також теплої осені, на території зоопарку зустрічалася група слухачів «Університету третього віку» разом з краєзнавцями ГО «Моя Одеса». В середньому число відвідувачів кожної зустрічі – 20 осіб. В ході проєкту було прослухані лекції від науковців й співробітників зоопарку: директора Ігоря Бєлякова, завідувачки наукового відділу Ольги Павлової, начальника науково-дослідницького відділу регіонального ландшафтного парку «Тилігульський» Ігоря Гержика, завідувачки ботанічно-господарчого відділу Оксани Фунтової. Форми роботи, які відпрацьовано: екскурсії, доповіді від науковців й інтерактивні доповіді від слухачів (кожний по репліці), майстер-класи з мілкої моторики для дітей («Зроби птаха» й «Запусти літачка»), а також майстер-класи з вироблення приладдя для тварин. А починалось все з участі в роботах з благоустрію зоопарку, коли пенсіонери зачищали під краску металеві загорожі й деякі клітини для тварин. Самі допитливі знайшли собі друзів й товаришували з тваринами, хто зі слонихою Венді або з вовками, хто з пеліканами або рибками кої. Кожний слухач впевнений, що «ЗооПенХаб» цього літа став найкращим для них дозвіллям, з мотивацією на само розвинення. Головне, що всі спілкувалися з професіоналами, які є фанатами своєї справи, безмірно відданим тваринам, якими не тільки опікуються в зоопарку, але й передали одесити, які вимушені були виїхати поза межі України. Ми не прощаємося, зустрінемося навесні як ті птахи, які відлітають у вирій. Дякуємо за щирість душі, сумлінну відданість справі кожному співпрацівнику зоопарку й всьому колективу.

Марія Фетісова.