Зустріч одеситів і маріупольців, оцінювачів творчості Куїнджі,  склалася з декількох частин:

• виступу виконуючого обов’язки директора Маріупольського краєзнавчого музею, філією якого був Маріупольський художній музей імені А.І.Куїнджі Олександра Горе;
  • лекції ученого секретаря Одеського національного художнього музею Тетяни Токарчук;
  • музичного виступу від Комунального закладу Одеського фахового коледжу мистецтв імені Данькевича.

Кураторка заходу Олена Д’якова, яка має грецьке коріння, є членкінею Президії  Одеської обласної Ради миру, волонтеркою «Університету третього віку», крім вище названого, ініціювала щорічне проведення фестивалю пам’яті Кіріяка Костанді «Бузок». Спільно з краєзнавцями групи «Моя Одеса» обговорюється доречність впровадження в життя фестивалю «Троянда Маразлі». На черзі  –  плєнєри пам’яті Архипа Куїнджі.

Цикл зустрічей з членами центру допомоги переселенцям «ЯМаріуполь.Одеса»  впродовж 2022-2023 р.р. намітив перетинання різноманітних спільних питань греків Надазов’я і Причорномор’я.  Над цим наполегливо працювали куратори від маріупольців: Ісидор Бадасен, Діана Токарева, Мілана Харченко. Також пісня поєднала людей в народному хорі «Мрія» (керівник Олена Чупіна) – до нього приєдналися пенсіонери Приморського територіального центру.

Поки ми дуже гостро відчуваємо, що «Майстер Світла» Архип Куїнджі, людина яка створила сама себе (selfmademan), художник-експериментатор і особиста творча лабораторія, меценат, який надав підтримку багатьом колегам по малярству,  повертається в Україну. Ми бачимо прозорі марини, глибокі небеса, дніпровські луки, сонячні галявини, світанки і заходи сонця, навіть, полярне сяйво в наших українських широтах «а ля Куїнджі» і коли немає слів від захвату, тільки-но промовляємо: Куїнджі! Навіть, не замислюємося, що тільки його прізвище  визиває особливі вібрації прозорого повітря.

Й це не поодинокий випадок з Куїнджі, світовий процес повернення відомих художників, які ментально й культурно пов’язані зі своєю батьківщиною, мають право знаходитися в українському контексті, триває. Одесити як завжди знаходяться в мейнстрімі подій за допомогою в часи випробувань Кіріяка Костанді, Миколи Кузнецова, Архипа Куїнджі та багатьох інших.