Пенсіонери Приморського району скористалися текстом «Книш і банош. Топ-5 традиційних українських страв до Дня Незалежності», Фокус, й склали сумісним зусиллями  коротенький квіз.

До списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО увійшов український борщ. Крім борщу, є багато традиційних страв, які готують якщо не кожного дня, то обов’язково на свята, до речі, такі державні як свято Незалежності.

  1. Що вам відомо про банош, крім того, що це в’язка кукурудзяна каша на молоці, рідна сестра молдавської мамалигі?

Банош – гуцульська страва, яку зазвичай готують чоловіки. Справжній банош нарізають ниткою. Крім кукурудзяної муки, води, молока, в банош додають смажені гриби. Рецепт від Євгена Клопотенка, есей від Андрія Любки переконають вас, що банош треба покуштувати хоча б один раз в житті. Тоді ви вважатиме себе справжнім гурманом й знавцем кухні Одещини.

  1. Що ви знаєте про страву книш в гастрономічному й культурному сенсі? Книш оспівував ще Котляревський в ‘Енеїді”. Сьогодні книші готують хіба що на Поліссі. Спрощення рецептури вбік менш калорійної привело до втрати автентичної назви. Але варто докласти зусиль,

щоби зберегти своє рідне.

  1. В чому особливості запорізького капусняка? Це оригінальна страва, яка має відмінності від класичного. Для приготування зимової страви з наваром потрібні два види м’яса, як й два види капусти, свіжа й кисла. Такі страви дозволяють взимку зберігати енергетичний баланс. Капусняк як самостійна страва насичував, його могли їсти тричі на добу. Капусняк, що настоявся, був смачнішим, ніж свіже зварений. Смакові якості завдяки квашеній капусті й додаванню спецій, сметани, збуджували усі види рецепторів. Якщо козак перебрав оковитої, то саме капусняк був тим самим засобом похмілля, яке скоро приводило до тями.
  2. Чи їли ви волинські крученики?

Крученики є суто українською стравою. Це дуже тонка відбівна, в середину якої завертають підсмажені з цибулькою грибочки. До готовності доводять у духовці. З кручениками можна з’їсти свого язика, такі вони смачні. Можливо, в кручениках закладено ще подвійний сенс: не тільки страва, але й гадзиня мала бути економною, вигадливою, старанною, навіть, крученою в гарному сенсі, щоби ощадливо використати ресурс й нагодувати родину.

5. Чи уявляєте собі, що за така страва гречаники?

Гречаники є тюфтельками, де м’ясний фарш поєднували з гречаною крупою. На згадку приходить фразеологізм “вскочити в гречку”. Він з гречаниками аж ніяк не поєднується, крім все тієї ж гречки. Гречка навесні духмяними пахощами причаровувала близьких до природи українців, підштовхувала до любостів. Сьогодні гречка як один з маркерів стабільності гривні за співвідношенням до долару, натякає про всі “гречкізми”.

Отже, українці завжди любили попоїсти, могли гарно й смачно приготувати страву, запросити на неї гостів. Ще в нашій культурі багато чоловіків вміють готувати, роблять це із задоволенням, особливо м’ясо й рибу. Можливо тому, що поруч з ним є жінки, які розуміються на тому, що готувати кожного дня досить складно, тому й залишають чоловікам як привілей зробити святковий шашлик, запечену рибу, рибну юшку на відпочинку.

Марія Фетісова.