Кроскультурна какофонія лунає в рядках продуктових ринків, в тому числі й на Привозі: назви ягід говорять українською, російською, дивляться на написані від руки таблички, перепитують продавців звідки товар, які його лікувальні властивості й смакові якості. Зрозуміло, куштують в одному місці й другому.

Полуницю й суницю можна відрізнити. В нашому регіоні більше полуниці, особливо смачна та, що привозять з Кілії, вона, навіть, трохи з піском. Найулюбленіша раннього старого сорту «зарниця». Суниця є ягідкою лісовою, її збирають у пучечки й п’ють смачний чай. Маленьким дітям дають потроху, спостерігаючи на реакцію організму, щоби не було алергічної реакції. Дітям до 3-х років, схильним до алергії, лікар не рекомендує давати суниць і полуниць, щоб не спровокувати алергічну реакцію.

Зі смородиною ніби то все зрозуміло. Але біла й червона – це вже порічки. Смородину зазвичай перетирають з цукром – це вже ліки проти простуди, для підняття імунітету. Одеські гадзині в гарні часи собі дозволяли «трійчатку»: суміш в рівних долях малини, смородини, аґрусу. Але виявилося міфом, що така суміш є вітамінною бомбою. Поміж собою ягоди не реагують, тому можна використати лише одну ягоду.

Журавлина – «клюква». Розповсюджена більше на півночі. Киселі й морси з журавлини корисні в холодну пору року.

Чорниця – «черника». Чорниці збирають на Поліссі й Волині у спеціальні пластикові кошики гребінцем. Дуже кропітка робота. На Поліссі чорниці сушать, в сезон вживають свіжими, варять в спекотні дні літній фруктовий суп, схожий на компот, заправляючи його локшиною.

Брусниця – «брусника». Ягода червоного кольору, вважається ягодою довголіття.

Ожина – «ежевика». Як журавлина й чорниці багата на антиоксиданти. Покращує зір, підтримує здоров’я серця.

Лохина або голубиця – «голубика». Має кумедну назву, викликає багато асоціацій зі словами сленгу, з якими нічого спільного не має. Схожа на чорницю, але світліша за кольором. Вживають свіжою. Містить безліч мікроелементів і вітамінів. Але її не можна переїдати.

Деякі фітотерапевти вважають, що коли людина вдосталь наїсться влітку ягід, то їй вистачить сил на зиму. Отже, ще можна використовувати вітамінну комору літа.

Марія Фетісова.