Кроскультурна какофонія лунає в рядках продуктових ринків, в тому числі й на Привозі: назви ягід говорять українською, російською, дивляться на написані від руки таблички, перепитують продавців звідки товар, які його лікувальні властивості й смакові якості. Зрозуміло, куштують в одному місці й другому.
Полуницю й суницю можна відрізнити. В нашому регіоні більше полуниці, особливо смачна та, що привозять з Кілії, вона, навіть, трохи з піском. Найулюбленіша раннього старого сорту «зарниця». Суниця є ягідкою лісовою, її збирають у пучечки й п’ють смачний чай. Маленьким дітям дають потроху, спостерігаючи на реакцію організму, щоби не було алергічної реакції. Дітям до 3-х років, схильним до алергії, лікар не рекомендує давати суниць і полуниць, щоб не спровокувати алергічну реакцію.
Зі смородиною ніби то все зрозуміло. Але біла й червона – це вже порічки. Смородину зазвичай перетирають з цукром – це вже ліки проти простуди, для підняття імунітету. Одеські гадзині в гарні часи собі дозволяли «трійчатку»: суміш в рівних долях малини, смородини, аґрусу. Але виявилося міфом, що така суміш є вітамінною бомбою. Поміж собою ягоди не реагують, тому можна використати лише одну ягоду.
Журавлина – «клюква». Розповсюджена більше на півночі. Киселі й морси з журавлини корисні в холодну пору року.
Чорниця – «черника». Чорниці збирають на Поліссі й Волині у спеціальні пластикові кошики гребінцем. Дуже кропітка робота. На Поліссі чорниці сушать, в сезон вживають свіжими, варять в спекотні дні літній фруктовий суп, схожий на компот, заправляючи його локшиною.
Брусниця – «брусника». Ягода червоного кольору, вважається ягодою довголіття.
Ожина – «ежевика». Як журавлина й чорниці багата на антиоксиданти. Покращує зір, підтримує здоров’я серця.
Лохина або голубиця – «голубика». Має кумедну назву, викликає багато асоціацій зі словами сленгу, з якими нічого спільного не має. Схожа на чорницю, але світліша за кольором. Вживають свіжою. Містить безліч мікроелементів і вітамінів. Але її не можна переїдати.
Деякі фітотерапевти вважають, що коли людина вдосталь наїсться влітку ягід, то їй вистачить сил на зиму. Отже, ще можна використовувати вітамінну комору літа.
Марія Фетісова.
Залиште коментар