Направлення «Українська платформа багатонаціональної Одещини» працює з метою більш поглибленого ознайомлення пенсіонерів, слухачів «Університету третього віку», з звичаями й традиціями етносів, які проживають в нашому регіоні з  толерантним відношенням до усіх його представників.

Як правило, свято приходу весни припадає на перші числа березня. Наприклад, в Румунії й Молдові  першого березня відмічають свято Мерцишор, що традиційно є зустріччю весни. В Болгарії те саме  свято носить назву Мартениця або Баба Марта. Свято корінням уходить в часи Римської імперії, коли святкували прихід Нового року. Це свято було присвячене богові Марсу, який водночас символізував землеробство й війну – загибель й відродження природи.

Згідно розкопкам, в Румунії мерцишоркі майструли ще 8 тисяч років тому. Головним символом  свята  весни в Румунії є Мерцишори – спеціальні бутоньєрки, червоного й білого кольору, що символізує чистоту першої весняної квітки проліска й червону кров його захисників.

Мерцишори дарують один одному першого березня й носять до тридцять першого березня, після чого їх поміщають на заквітчані фруктові дерева. Вважають, якщо дерево, на яке людина прикріпила свій мерцишор, добре родить – це означає, що у людини буде рік, повний вдачі, кохання й успіхів. Крім того, якщо, мерцишор повішати на дерево й загадати бажання, то воно обов’язково виповниться. Але людина брала обов’язок впродовж всього року доглядати за цим деревом.

Свято Мерцишор и Мартениця  відбувається на честь весни й тепла. Воно символізує плодючість, весінню свіжість и здоров’я й є  по-справжньому важливим святом для кожного народу!  Прихід весни був важливим етапом для нашіх пращурів. З давних-давен є аналогічє свято, яке проводять з розмахом й веселощами– це Масляна!

Для пенсіонерів, крім бесіди, було також проведено невеличкий майстер-клас по виготовленню бутоньєрок-мерцишорок. Однак, символіка мерцишорок була навмисно змінена: з червоно-білих на жовто-блакитні, що є символом державності України. Таку мерцишорку можна подарувати своїм рідним, близьким, знайомим, також захисникам-воїнам. Таким чином, «Весна. Любов. Перемога» –  для всіх нас більш ніж самі сокровенні чаяння й надії.

 

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва: З культурою болгар знайомі завдяки заходам Болгарського культурного центру. Цікаво було побувати на святі Трифона Зарізана, який традиційно відбувається в центрі. Свято присвячено підрізанню виноградної лози, проводиться з дегустацією виноградного натурального вина, що є символом життєвих сил.

Людмила Грубник: Залишилося в пам’яті поїздка до Восьмого Всеукраїнського Болгарського Собору в Білгород-Дністровський в 2018 році. Яскраві костюми й велика святкова хода болгар з міст й сіл не тільки Бессарабії, але й Запоріжжя и Маріуполя, а також Болгарії, прийшлися до душі усім гостям.

Марія Фетісова.