Щорічно у четверту неділю жовтня святкується міжнародний День свекрухи та тещі, який має оригінальну англійську назву Mother-In-Law Day, та вшановує жінку, котра народила кохання вашого життя.

Про свекруху й тещу в українському фольклорі складено немало анекдотів, у яких завжди перемогу отримує дружба. Тут не треба йти до ворожки, щоби зрозуміти, що пощастило тому, хто водночас може приміряти на себе обидві ролі – тобто, має сина й дочку. Недарма, в нас й свекруха, й теща називаються тільки «мамою» з двох боків. Це – гармонія й щастя!

А як справа у житті? Дехто щасливий, що живуть окремо й на відстані, то така гарна формула щастя. Коли зустрічаються, то нема коли сваритися. Дехто проживає у сварках майже половину життя, а коли самі примірюють роль свекрухи або тещі, то вже приходять до тями й теплішають. Але про «Кайдашеву сім’ю» мало хто згадує, хоча як метафору застосовують:

– Справжнісінька «Кайдашева сім’я»!

Згідно з тим, що побільшало шлюбів, які складено, по-друге, а то й по – третє й четверте, а ще є незареєстровані шлюби й діти в кожному з них, то через дітей, люди навчаються будувати відносини більш екологічно, щоби всі були задоволені й захищені.

В контексті війни можливі новітні моделі виживання, як то кажуть, всупереч здоровому сенсу й глузду. Наприклад, в довоєнні часи було багато репортажів про українських заробітчан, коли на Західній Україні цілі села залишалися на чоловіках через те, що жінки виїжджали у країни Європи. Дехто з жінок повиходили там заміж, народили дітей, але своїх діточок в Україні підтримували разом з чоловіками. Зрозуміло, що це виживання, а не життя, де фігури свекрухи й тещі не такі вже й страшні як то було в одному селі.

Але ж ідеальна теща любить-голубить більше свого зятя, так само як ідеальній свекрусі шкода більше невістки, зовсім не чужої кістки, тому що вона добре знається що те за зіллячко її улюблений синочок.

Отже, свекруха – це мати вашого чоловіка, бабуся ваших дітей, просто жінка з цікавою долею.

Марія Фетісова.