Пенсіонери обговорили текст статті « Національний символ чи запозичення?» автора Василя Балушка з газети «Дзеркало тижня» від 20.05.2021 р.  та сумісними зусиллями склали квіз:

  1. Що символізує вишиванка? Вишиванка – це вже не просто одяг, а символ української нескореності, свободи, солідарності з українцями іноземців, які цього дня також одягають вишиванки. Вишивка на одязі була й частково залишається надзвичайно популярною у світі, проте саме в українського народу вона перетворилася на один із національних символів. При цьому в Україні вишиванка досі, на відміну від того ж кілта, носиться в повсякденному житті й зазнає модифікацій. Людям інших національностей дуже подобається вишивка на одязі українців, і часто доводиться чути, що, на жаль, у них немає такого прекрасного звичаю прикрашати сучасний одяг вишивкою.
  2. Хто автор ідеї Дня вишиванки в Україні? Леся Воронюк з Чернівців.
  3. Ще одна акція з нагоди Всесвітнього Дня вишиванки – «Подаруй вишиванку захиснику». Акція зародилась завдяки Олександру Ткачуку, який служив на Сході.
  4. Чи знаєте ви ініціаторів вишиванкової ходи в Одесі?
  5. Які власні національні символи мають інші країни? Усі країни мають власні національні символи, які дуже різні, що й природно. Є серед них і предмети одягу, зазвичай з історичного костюма, — кілт у шотландців, ковбойський капелюх в американців, а в українців це вишиванка.
  6. Назвіть новітні спроби дискредитації вишиванки. Головними тезами новітніх критиків вишиванки є: 1) основою для сучасної вишиванки послужила виключно селянська вишивка; 2) з’явилася вона на вбранні селян лише наприкінці XVIII, а то й на початку ХІХ ст.; 3) сталося це в результаті сліпого наслідування вишивки козацької старшини; 4) старшина теж скопіювала її в інших народів.
  7. Точка зору про вишиваний одяг Якова Гордієнка. Яків Гордієнко у книжці, присвяченій українським історичним міфам, пише про вишивану сорочку як елемент національного вбрання, «яке завжди є сільським за походженням». Вишивку ж суспільно-політичної еліти, за радянською традицією, не варто брати до уваги, адже то були «експлуататори».
  8. Точка зору про вишиваний одяг етнологині Оксани Косміної. «Вишивка на сорочках у сільському костюмі українців з’явилася не раніше кінця ХVІІІ століття»; Вишиванка запозичена на Лівоберіжжі від нащадків козацької старшини.
  9. Теза про запозичення візерунків вишивки. Вишивка на одязі була, фактично, скопійована з зарубіжних зразків. У часи Київської Русі «їм привозили з Візантії візерунчаті тканини, ткані стрічки», пізніше джерелом запозичень стали країни Західної Європи: «Це були спроби імітувати модні вишивки європейського зразка». Теза про запозичення зразків вишивки на одязі і українською елітою, і простолюдом зовсім не нова. Про це ще на початку ХХ ст. писали такі вчені як Олександр Міллер, Петро Савицький, Вадим Модзалевський, Олена Пчілка, пізніше — Євгенія Спаська, а нині Віра Зайченко.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва: Дуже цікава тема про вишиванку. Вишиваний одяг увійшов у моду. Зрозуміло, що його більш носять сьогодні молоді – їм дуже личить національний одяг. Навіть, молоді вбираються у вишиваний весільний одяг – це дуже красиво й сучасно.

Людмила Грубник: Мені до подоби полтавська вишивка біли по-білому, вона вишукана, її можна носити в любому віці, до різних подій.

Валентина Доценко: На власному досвіді переконуюсь, що гібридна загроза удосконалюється на очах. Чи могли ми навіть подумати, що треба бути відстоювати борщ й вишиванку?

Марія Фетісова.