Пенсіонери Приморського району продовжують марафон до 300-річчя українського філософа-мандрівника. У складеному раніше квізі є декілька питань щодо філософського підґрунтя й наукових нащадків Григорія Сковороди:

  1. Яких античних філософів студіював Сковорода?

(Аристотель, Ціцерон, Платон, Сенека).

  1. Диспутував з якими професорами-могилянцями?

(Феофан Прокопович,  Рафаїл Зборовський, Григорій Кониський).

  1. Згадайте ім’я відомих сковородинознавців й назвіть одеських:

(Дмитро Шупта, Григорій Верба, Леонід Ушкалов, Юрій Шевельов, Петро Приступов, Дмитрій Чижевський, Валерій Шевчук, Анастасія Ніженець).

 

Коротку, але змістовну доповідь про філософію Григорія Сковороди підготувала слухачка напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини» Людмила Григор’єва, головними тезами якої є такі моменти:

«Трисотріччя українського філософа Григорія Сковороди стає гарним мотто для кожного українця, який замислюється щодо самоідентифікації. Отже, філософія Григорія Сковороди, навіть через триста років, є сучасною, й, головне, практичною. Пересічному українцю бажано усвідомити:

  • Скоровода увійшов до списку 100 найбільших філософів світу, поряд з Сократом і Епікуром, Конфуцієм і Лао-Цзи, Коперником і Джордано Бруно, Дені Дідро та Людвігом Фейєрбахом;
  • Сковорода – український Сократ. Сократ не писав жодних творів. Про його науку знаємо передовсім із «сократівських» творів Платона та Ксенофонта. Ім’я Сократа вже в давнину перетворилося на своєрідний символ філософського способу життя, а Сковорода перейняв естафету;
  • Сковорода є єдиним європейським філософом, який доводив вірність власного бачення світу всім своїм життям.Мислитель говорив, що у кожної людини в житті є своє призначення, завданням кожного з нас є пошук єдино вірного шляху, особливої місії на землі. Сковорода вчив, що найнеобхідніше зазвичай дається людині легко і без зайвих турбот. Якщо ж бажане не дається – значить, і домагатися володіння ним не слід, оскільки дії людей наперекір долі тягнуть за собою всесвітній хаос.
  • Головною метою філософії Сковорода називав пошук щастя, гармонії, життєвого балансу. Григорій Савич є першим і єдиним у світі мандрівним філософом, який поєднував життя із вченням, постійним удосконаленням самого себе. Усім своїм життям він довів, що щастя людини не залежить від місця і часу, плоті або крові, не міститься в високій посаді, владі або багатстві. Саме тому філософію Сковороди приймають й молоді, й зрілі – люди зі власною системою цінностей».

Пенсіонери поділилися враженнями:

Марія Фетісова: Для мене дуже привабливими є два моменти в житті й творчості Григорія Сковороди: його мобільність, яка підкреслює його сучасність; а також поняття «споріднена праця». Щодо спорідненої праці виникла асоціація як у профорієнтаторки з досвідом, в центрі зайнятості безробітним пропонують підходящу роботу, тобто не обов’язково за фахом, але за досвідом й прихильністю. Завжди дивуюсь, якщо людина, крім фахових знань, має якесь чудернацьке хобі, що може перевернути світогляд й повернути її професійне життя в бажане русло.  Взагалі дуже симпатизую людям, які власноруч вміють робити щось для себе, сім’ї, друзів: пекти торти, в’язати шкарпетки або светри, робити біжутерію, переплітати книжки…

Лариса Ілляшенко: Про Сковороду читати дуже цікаво. Його багатогранність вражає. Мені цікаві туристичні маршрути «Стежками Сковороди», а також пам’ятники, які йому встановлено. Наш сковородинський марафон триває.

Марія Фетісова.