Пенсіонери Приморського району склали сумісними зусиллями квіз про Григорія Сковороду, продовжуючи марафон до 300-річчя українського філософа-мандрівника.
- Де саме народився Григорій Сковорода? (На Харківщині, Полтавщині, Київщині, Сумщині).
- На якому році життя Сковорода покинув рідну домівку? (12,14, 20, 16).
- В якому навчальному закладі навчався філософ? (Харківський імператорський університет, Львівський університет, Острозька академія, Києво-Могилянська академія).
- Яких античних філософів студіював Сковорода? (Аристотель, Ціцерон, Платон, Сенека).
- Диспутував з якими професорами-могилянцями? (Феофан Прокопович, Рафаїл Зборовський, Григорій Кониський).
- Оберіть уміння Сковороди (грав на скрипці, бандурі, сопілці, мав композиторський хист, прекрасно співав, володів декілька мовами, писав вірші, лікував людей, зробив кар’єру священнослужителя, мав успіх у вивченні хімії).
- Оберіть правильні ствердження стосовно Сковороди (співав у придворній капелі у Санкт-Петербурзі, служив священиком у Києво-Печерській лаврі, працював у складі Токайської комісії, викладав у Переяславському колегіумі).
- Назвіть ім’я вчителів Григорія Сковороди (Георгій Копинський, Симон Тодорський, Мануйло Козачинський).
- На який період життя припадає написання більшості творів? (Мандрівного способу життя; навчання в Києві, служба в Санкт-Петербурзі, робота домашнім вчителем).
- В які часи й правління самодержців саме жив Григорій Сковорода? (Гетманщина, Коліївщина, інше; Єлизавета, Катерина ІІ).
- Оберіть ті предмети, якими опанував Сковорода під час навчання в академії (піїтика, філософія, старо- та новогрецька, риторика, богослов’я, латина, німецька, польська, природничі науки, лікарська справа, французька, англійська, іспанська).
- За що звільнили Сковороду з Харківського гуманітарного колегіуму? (За недбале виконання службових обов’язків, протест проти царів, відмову постригу, нетрадиційні методи викладання поетики).
- Які слова викарбувані на могилі митця? (Він жив як учив, а учив як жив; Світ ловив мене та не спіймав; Той, в кого совість, чистий як кришталь; Мені сопілка і вівця дорожче царського вінця).
- Чим привабливий образ філософа для українців та особливо молоді? (Мобільний, освічений, не користолюбець, любомудр).
- Згадайте ім’я відомих сковородинознавців й назвіть одеських (Дмитро Шупта, Григорій Верба, Леонід Ушкалов, Юрій Шевельов, Петро Приступов, Дмитрій Чижевський, Валерій Шевчук, Анастасія Ніженець).
- Виберіть висловлення щодо Григорія Сковороди (знімить з нього «дурну шапку й кожуха», полотняну сорочку й свитку») та ґрунтовано поясніть свою думку).
Марія Фетісова.
Залиште коментар