Пенсіонери Приморського району склали сумісними зусиллями квіз про Григорія Сковороду, продовжуючи марафон до 300-річчя українського філософа-мандрівника.

 

  1. Де саме народився Григорій Сковорода? (На Харківщині, Полтавщині, Київщині, Сумщині).
  2. На якому році життя Сковорода покинув рідну домівку? (12,14, 20, 16).
  3. В якому навчальному закладі навчався філософ? (Харківський імператорський університет, Львівський університет, Острозька академія, Києво-Могилянська академія).
  4. Яких античних філософів студіював Сковорода? (Аристотель, Ціцерон, Платон, Сенека).
  5. Диспутував з якими професорами-могилянцями? (Феофан Прокопович, Рафаїл Зборовський, Григорій Кониський).
  6. Оберіть уміння Сковороди (грав на скрипці, бандурі, сопілці, мав композиторський хист, прекрасно співав, володів декілька мовами, писав вірші, лікував людей, зробив кар’єру священнослужителя, мав успіх у вивченні хімії).
  7. Оберіть правильні ствердження стосовно Сковороди (співав у придворній капелі у Санкт-Петербурзі, служив священиком у Києво-Печерській лаврі, працював у складі Токайської комісії, викладав у Переяславському колегіумі).
  8. Назвіть ім’я вчителів Григорія Сковороди (Георгій Копинський, Симон Тодорський, Мануйло Козачинський).
  9. На який період життя припадає написання більшості творів? (Мандрівного способу життя; навчання в Києві, служба в Санкт-Петербурзі, робота домашнім вчителем).
  10. В які часи й правління самодержців саме жив Григорій Сковорода? (Гетманщина, Коліївщина, інше; Єлизавета, Катерина ІІ).
  11. Оберіть ті предмети, якими опанував Сковорода під час навчання в академії (піїтика, філософія, старо- та новогрецька, риторика, богослов’я, латина, німецька, польська, природничі науки, лікарська справа, французька, англійська, іспанська).
  12. За що звільнили Сковороду з Харківського гуманітарного колегіуму? (За недбале виконання службових обов’язків, протест проти царів, відмову постригу, нетрадиційні методи викладання поетики).
  1. Які слова викарбувані на могилі митця? (Він жив як учив, а учив як жив; Світ ловив мене та не спіймав; Той, в кого совість, чистий як кришталь; Мені сопілка і вівця дорожче царського вінця).
  2. Чим привабливий образ філософа для українців та особливо молоді? (Мобільний, освічений, не користолюбець, любомудр).
  3. Згадайте ім’я відомих сковородинознавців й назвіть одеських (Дмитро Шупта, Григорій Верба, Леонід Ушкалов, Юрій Шевельов, Петро Приступов, Дмитрій Чижевський, Валерій Шевчук, Анастасія Ніженець).
  4. Виберіть висловлення щодо Григорія Сковороди (знімить з нього «дурну шапку й кожуха», полотняну сорочку й свитку») та ґрунтовано поясніть свою думку).

Марія Фетісова.