До екскурсу в Соборі Святого Павла приєдналися студенти «Університету третього віку» Приморського територіального центру. Прослухали інформацію про німців-колоністів, які заселяли Північне Причорномор’я, починаючи з 1803 року, тобто німецькій громаді в Одесі виповнюється вже 220 років.

Поселенці спочатку заселення Північного Причорномор’я займалися сільським господарством, розвивали ремесла і промисловість. Район Кірхи, так звана Німецька слобода – це як раз «серце» Одеси: сучасна Новосельського, яка раніше називалася Островідова, а ще раніше Німецькою; а також вулиця Ковальська, провулок Каретний, що поблизу кірхи. Топоніми вельми красномовно розповідають, якими ремеслами займалися німці.

Спершу архітектором будівлі кірхи був Франц Боффо, потім призначили більш досвідченого одеського фахівця – Георгія Торрічеллі. Для німців в Одесі є найважливішими датами 1820, коли прийнято рішення будувати кірху; 1827, коли будівництво кірхи закінчено; 1937, коли кірху закрили.

В приміщенні зруйнованої пожежею кірхи через невідповідальне ставлення до неї були телерадіоцентр, кінотеатр та спортзал інституту зв’язку імені Попова. На місці вівтаря знаходилися туалети і душові.

Відновлення проходило в декілька етапів. Так, студенти консерваторії провели сидячий страйк, відстоюючи  приміщення Кірхи для використання за прямим зазначенням як органної зали.

Відновлена через 70 років кірха в нейророманському стилі з елементами готики прикрашає місто.

На пасторському будинку поблизу кірхи встановлено меморіальну дошку найвідомішому музиканту ХХ сторіччя Святославу Ріхтеру, де його батько працював органістом. Сьогодні чудові органні концерти від головної органістки Кафедрального Собору Святого Павла радують серце і душу.

Марія Фетісова.