Олена Дьякова: Пес, кицька й півник – це архетипи.

– Не знаю як створюються новітні символи, але дотичне цієї трійки – вона структура архетипу, якою наче кубиками Лего граються люди. Насправді ще вчора вони були Бременськими музикантами, які мандрували світом. Сьогодні вони є українцями, які знайшли прихисток в Європі.

Надія Біляєва: Пес, кицька й півник – це обереги домівки, країни, всесвіту.

– В нову побудовану хату завжди запускали першими пса, кота й півня. Пес охороняв житло, кіт стеріг від мишей їжу, а півник уповідував про те, яка година на дворі. Таким чином, складалася цілісна картинка родини в світі. Усі три історії в буремному морі війни, яка знищує домівки й розділяє членів родини, як ядро вцілілого з якого починається відроджуватися українська родина. Пес Патрон є піротехніком, який зайнятий на війні пошуком мін. Кумедний з виду, відданий справі й людям, пес став зіркою кіно, він зображений на марках, герой Каннського фестивалю. Кицька Шафа прожила понад два місяці в зруйнованій будівлі в Бородянці. Керамічний півник з Бородянки, копію якого подарували Борису Джонсону, дивом вцілілий, кукурікає не тільки на аукціонах. Пес, кицька й півник – це обереги домівки, країни, всесвіту.

Наталя Лисенко: Кожна війна переносить людей на глибину тисячі років.

– Як скласти себе цілого з пазлів? Які цінності обрати? Яким чином піддержати дітей й онуків, батьків й дідусів з бабусями? Питання не риторичні. Заглиблюємося в історію сім’ї й роду. Шукаємо підказки, прямі й приховані. Хтось втікав, хтось повертався, але несли в собі Україну. Низки біженців несли через кордон на собі котів й псів, всіляку тварину, не маючи можливості покинути друзів. Первісна людина приручає пса, кота, півня. Прикро, але кожна війна переносить людей на глибину тисячі років й підштовхує до розвинення знову ніби то з нуля.

Ірина Бойко: Наші товариші пес Патрон й черепаха Тімоті.

– Пес Патрон – герой сучасної війни. Патрон – талісман Пес – орденоносець. Але не тільки собаки працюють на війні. Голуби, кажани, коти теж бувають талісманами і допомагають одержувати перемоги в бойових діях. Мене зацікавила черепаха Тімоті, яка прожила дуже довге життя – більш як 150 років. Вона служила на флоті під час Кримської війни (1853-1856), а потім до 1892 року вона була талісманом низки кораблів. Потім була списаною на берег Ії хазяїном був граф Девон Заповідь на його гербі: «Де я впав? Що я зробив?». Цей текст вигравіював на панцирі Тімоті. Вона померла у 2004 році. Наш український Патрон продовжує дуже давні традиції, ще з вісімнадцятого сторіччя.

Марія Фетісова.