«У істини проста мова»(с) Григорій Сковорода
29 вересня 2022 року, в день народження видатного історика Михайла Грушевського, в Одеській ОУНБ імені М.С. Грушевського відбувся ХХVІ обласний фестиваль української книги пам’яті Михайла Грушевського.
Цього року він був присвячений 300-річчю від дня народження найвідомішого у світі українського філософа Григорія Сковороди – «Григорій Сковорода – джерело духовної величі та сучасність».
300-річчя від дня народження видатного українського філософа-містика, богослова, поета, педагога Григорія Сковороди цього року ви відзначатиметься на державному рівні (Верховна Рада України 17 грудня 2021 року прийняла Постанову про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках (№ 6406)).
Директор бібліотеки Юліана Сергіївна Амельченко підкреслили, що недаремно фестиваль носить назву «Безмежність української книги», бо дійсно безмежна і велика українська книга, українська співуча мова. А бібліотека – це плацдарм україномовності.
Захід розпочався хвилиною мовчання за загиблими захисниками і українцями, полеглими від рук російських агресорів і окупантів.
Зі словами привітання виступила Ярослава Олексіївна Різникова, заступник директора Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної (військової) адміністрації – начальник управління культури, національностей та релігій.
В своєму виступі вона розповіла, що видатний український філософ-містик, богослов, поет та педагог був чи не найцікавішою постаттю історії українського духу. Офіційних даних щодо цієї постаті, яка стала мегапопулярною вже за життя, збереглося небагато. Натомість є чимало легенд, з якими гостей заходу ознайомила, наголосив, що в філософії Сковороди головним постає передавання внутрішнього досвіду, зображення шляху на «переображення» серця до вищої духовності.
Привітала онлайн присутніх засновниця Музею української книги в бібліотеці Олена Петрова. Вона розповіла, що скоро в бібліотеці відбудеться презентація книги про каліграфа і графічного дизайнера із Харкова Олекся Чекаля, він захоплюється філософією Григорія Сковороди й уже тривалий час працює над його спадщиною. Саме він спільно з літературно-меморіальним музеєм працює над проєктом «Духовна зброя Сковороди». Вивчаючи елементи почерку Григорія Сковороди та його філософію, каліграф розробляє шрифт Skovoroda, який по завершенні планує удоступнити для використання в логотипах, дизайні поліграфічної продукції, рукописних каліграфічних проєктах тощо.
Григорій Сковорода весь час, який відпустила йому доля, шукав істину. Про життя українського Сократа, богослова, поета, композитора, про книги, що зберігаються у наших, бібліотечних сховищах, про книги, що чекають свого читача, розповів провідний бібліотека читального залу Дмитро Антонюк, представив книжкову виставку «Григорій Сковорода: життя у пошуках істини».
Про українську мову, про те, як надихнув Григорій Сковорода на переклад його творів гагаузькою, про переосмислення філософії Сковороди розповіли гості фестивалю – відомий журналіст і письменник, член Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України Роман Тарасович Кракалія; поет, письменник, лауреат багатьох літературних премій, упорядник збірки «Осягнення Сковороди», яка вийшла друком у 2021 році, Віталій Михайлович Бошков; письменник з Харкова Дмитро Іванович Щербань.
Українська пісня – душа народу. «Музика промовляє до душі нашої», – говорив саме Григорій Сковорода.
Концерт студентів комунального закладу «Одеський фаховий коледж мистецтв імені К.Ф. Данькевича» (художній керівник – Галицька Полина Анатоліївна)надихнув гостей заходу. Програма концерту:
- Пісня Возного з опери «Наталка Полтавка» (музика Миколи Лисенка; слова Григорія Сковороди). Виконавці: Соловйов Олексій, Петровська Наталія.
- «Садок вишневий коло хати» (музика Миколи Лисенка; слова Тараса Шевченка). Виконавці: Коршивська Ірина, Стельмаш Ріната.
- «Піснь вітра» (музика Олександра Гоноболіна). Виконавці: Жердецький Богдан, Чернокунець Марія.
- «Зоря моя вечірня» (музика Василя Уманця). Виконавці: Смирнов Віталій, Байцер Лізавета.
- Українські народні пісні «Несе Галя воду», «Ой ти місяцю». Виконавці: Виходець Анастасія, Новак Вікторія.
- Українська народна пісня « Ой, я знаю що гріх маю». Виконавці: Ясиновська Злата, Татарнікова Сабіна.
- Українська народна пісня «Там, де Ятрань круто в’ється». Виконавці: Смирнов Віталій, Сухарев Петро.
- «Іспанський танець» (музика Мирослава Скоріка). Виконавці: Івах Ігор, Селіванова Марта.
Перед зібранням виступив генеральний директор видавництва «Фоліо» (м. Харків) Олександр Красовицький, який презентував подарункове видання «Світ ловив мене…», присвячено 300-й річниці від дня народження Григорія Савича Сковороди (1722 – 1794) – одного з найбільших і найзагадковіших християнських філософів світу. Сягнувши у своїх помислах життєво важливих, екзистенційно вагомих проблем людського буття, Г. С. Сковорода досі актуальний – як особистість, мислитель, письменник. Його філософські твори, переклади, збірник «Сад божественних пісень», «Байки Харківські» привертають дедалі більше уваги.
Книга ілюстрована роботами відомого сучасного митця Олександра Ройтбурда, одного із засновників українського постмодернізма, – це дозволить читачам наблизитися до глибинних витоків «мандрівного філософа» XVIII століття й осягнути незбагненну мудрість його містики.
Бібліотека для поповнення фонду придбала книгу.
Головний методист Наталія Усатюк виступила з презентацією книжкової виставки з рідкісного і цінного фонду бібліотеки «Григорій Сковорода: Україна та Європа мандрівника». Виставка складається з двох розділів: «Україна Григорія Сковороди» (представлені видання з 1860 по 1929 роки) і «Неспійманий світом: мандри Європою».
Викладач закладу Микола Борисович Лукін розповів про виставку «Григорій Сковорода – джерело натхнення і творчості» – творчі роботи студентів комунального закладу «Одеський художній фаховий коледж ім. М. Б. Грекова».
Про п’ять головних правил життя Григорія Сковороди, що стали провідними для українського Сократа в театралізованій постановці розповіли студенти комунального закладу «Одеський театрально-художній фаховий коледж» Ратушняк Софія і Богданова Ніка.
Залиште коментар