«У істини проста мова»(с) Григорій Сковорода

 

29 вересня 2022 року, в день народження видатного історика Михайла Грушевського, в Одеській ОУНБ імені М.С. Грушевського відбувся ХХVІ обласний фестиваль української книги пам’яті Михайла Грушевського.

Гості фестивалю

Гості фестивалю

Гості фестивалю

Цього року він був присвячений 300-річчю від дня народження найвідомішого у світі українського філософа Григорія Сковороди – «Григорій Сковорода – джерело духовної величі та сучасність».

300-річчя від дня народження видатного українського філософа-містика, богослова, поета, педагога Григорія Сковороди цього року ви відзначатиметься на державному рівні (Верховна Рада України 17 грудня 2021 року прийняла Постанову про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках (№ 6406)).

Директор бібліотеки Юліана Сергіївна Амельченко підкреслили, що недаремно фестиваль носить назву «Безмежність української книги», бо дійсно безмежна і велика українська книга, українська співуча мова. А бібліотека – це плацдарм україномовності.

Захід розпочався хвилиною мовчання за загиблими захисниками і українцями, полеглими від рук російських агресорів і окупантів.

Зі словами привітання виступила Ярослава Олексіївна Різникова, заступник директора Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної (військової) адміністрації – начальник управління культури, національностей та релігій.

В своєму виступі вона розповіла, що видатний український філософ-містик, богослов, поет та педагог був чи не найцікавішою постаттю історії українського духу. Офіційних даних щодо цієї постаті, яка стала мегапопулярною вже за життя, збереглося небагато. Натомість є чимало легенд, з якими гостей заходу ознайомила, наголосив, що в філософії Сковороди головним постає передавання внутрішнього досвіду, зображення шляху на «переображення» серця до вищої духовності.

Привітала онлайн присутніх засновниця Музею української книги в бібліотеці Олена Петрова. Вона розповіла, що скоро в бібліотеці відбудеться презентація книги про каліграфа і графічного дизайнера із Харкова Олекся Чекаля, він захоплюється філософією Григорія Сковороди й уже тривалий час працює над його спадщиною. Саме він спільно з літературно-меморіальним музеєм працює над проєктом «Духовна зброя Сковороди». Вивчаючи елементи почерку Григорія Сковороди та його філософію, каліграф розробляє шрифт Skovoroda, який по завершенні планує удоступнити для використання в логотипах, дизайні поліграфічної продукції, рукописних каліграфічних проєктах тощо.

Григорій Сковорода весь час, який відпустила йому доля, шукав істину. Про життя українського Сократа, богослова, поета, композитора, про книги, що зберігаються у наших, бібліотечних сховищах, про книги, що чекають свого читача, розповів провідний бібліотека читального залу Дмитро Антонюк, представив книжкову виставку «Григорій Сковорода: життя у пошуках істини».

Про українську мову, про те, як надихнув Григорій Сковорода на переклад його творів гагаузькою, про переосмислення філософії Сковороди розповіли гості фестивалю – відомий журналіст і письменник, член Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України Роман Тарасович Кракалія; поет, письменник, лауреат багатьох літературних премій, упорядник збірки «Осягнення Сковороди», яка вийшла друком у 2021 році, Віталій Михайлович Бошков; письменник з Харкова Дмитро Іванович Щербань.

Про українську мову, про те, як надихнув Григорій Сковорода на переклад його творів гагаузькою, про переосмислення філософії Сковороди розповіли гості фестивалю

Українська пісня – душа народу. «Музика промовляє до душі нашої», – говорив саме Григорій Сковорода.

Концерт студентів комунального закладу «Одеський фаховий коледж мистецтв імені К.Ф. Данькевича» (художній керівник – Галицька Полина Анатоліївна)надихнув гостей заходу. Програма концерту:

  • Пісня Возного з опери «Наталка Полтавка» (музика Миколи Лисенка; слова Григорія Сковороди). Виконавці: Соловйов Олексій, Петровська Наталія.
  • «Садок вишневий коло хати» (музика Миколи Лисенка; слова Тараса Шевченка). Виконавці: Коршивська Ірина, Стельмаш Ріната.
  • «Піснь вітра» (музика Олександра Гоноболіна). Виконавці: Жердецький Богдан, Чернокунець Марія.
  • «Зоря моя вечірня» (музика Василя Уманця). Виконавці: Смирнов Віталій, Байцер Лізавета.
  • Українські народні пісні «Несе Галя воду», «Ой ти місяцю». Виконавці: Виходець Анастасія, Новак Вікторія.
  • Українська народна пісня « Ой, я знаю що гріх маю». Виконавці: Ясиновська Злата, Татарнікова Сабіна.
  • Українська народна пісня «Там, де Ятрань круто в’ється». Виконавці: Смирнов Віталій, Сухарев Петро.
  • «Іспанський танець» (музика Мирослава Скоріка). Виконавці: Івах Ігор, Селіванова Марта.

Студенти та викладачі комунального закладу «Одеський фаховий коледж мистецтв імені К.Ф. Данькевича»

Перед зібранням виступив генеральний директор видавництва «Фоліо» (м. Харків) Олександр Красовицький, який презентував подарункове видання «Світ ловив мене…», присвячено 300-й річниці від дня народження Григорія Савича Сковороди (1722 – 1794) – одного з найбільших і найзагадковіших християнських філософів світу. Сягнувши у своїх помислах життєво важливих, екзистенційно вагомих проблем людського буття, Г. С. Сковорода досі актуальний – як особистість, мислитель, письменник. Його філософські твори, переклади, збірник «Сад божественних пісень», «Байки Харківські» привертають дедалі більше уваги.

Книга ілюстрована роботами відомого сучасного митця Олександра Ройтбурда, одного із засновників українського постмодернізма, – це дозволить читачам наблизитися до глибинних витоків «мандрівного філософа» XVIII століття й осягнути незбагненну мудрість його містики.

Бібліотека для поповнення фонду придбала книгу.

Генеральний директор видавництва «Фоліо» (м. Харків) Олександр Красовицький серед курсантів Одеського університету внутрішніх справ

Подарункове видання «Світ ловив мене…», присвячено 300-й річниці від дня народження Григорія Савича Сковороди

Головний методист Наталія Усатюк виступила з презентацією книжкової виставки з рідкісного і цінного фонду бібліотеки «Григорій Сковорода: Україна та Європа мандрівника». Виставка складається з двох розділів: «Україна Григорія Сковороди» (представлені видання з 1860 по 1929 роки) і «Неспійманий світом: мандри Європою».

Книжкова виставка з рідкісного і цінного фонду бібліотеки «Григорій Сковорода: Україна та Європа мандрівника»

Викладач закладу Микола Борисович Лукін розповів про виставку «Григорій Сковорода – джерело натхнення і творчості» – творчі роботи студентів комунального закладу «Одеський художній фаховий коледж ім. М. Б. Грекова».

Викладач Лукін М.Б. зі студентами комунального закладу «Одеський художній фаховий коледж ім. М. Б. Грекова»

Виставка творчих робіт виставку «Григорій Сковорода – джерело натхнення і творчості»

 

Про п’ять головних правил життя Григорія Сковороди, що стали провідними для українського Сократа в театралізованій постановці розповіли студенти комунального закладу «Одеський театрально-художній фаховий коледж» Ратушняк Софія і Богданова Ніка.

Ратушняк Софія і Богданова Ніка про п’ять головних правил життя Григорія Сковороди