Щорічно 30 вересня в Україні відзначається День бібліотек.

Цей день дає нагоду привернути увагу суспільства і влади до бібліотек та бібліотекарів, продемонструвати, як бібліотеки допомагають людям, громадам і суспільству долати виклики.

Як зазначила у привітанні з 26-їю річницею професійного свята президентка Української бібліотечної асоціації, заступниця генерального директора НБУ ім. Ярослава Мудрого Оксана Бруй, «бібліотеки забезпечують безкоштовний доступ до інформації та пропонують можливості для навчання впродовж життя, розвитку читацьких спроможностей, критичного мислення, інформаційної, цифрової та медійної грамотності, оволодіння українською та іноземними мовами.  Бібліотеки сприяють науковим відкриттям, інноваціям та інтеграції української науки в глобальне наукове середовище. Бібліотеки є центрами психологічної підтримки: тут допомагають людям підтримувати і посилювати свою життєстійкість. Бібліотеки є просторами громадянської активності та згуртування людей навколо подолання викликів. Бібліотеки також є волонтерськими центрами, вони об’єднують небайдужих та організовують допомогу для ВПО і ЗСУ».

Одеська обласна універсальна наукова бібліотека імені М. С. Грушевського провела День відкритих дверей.

Цього дня кожний бажаючий міг записатися до бібліотеки безкоштовно.

Бібліотекою була підготовлена різноманітна програма.

Фахівці читального залу запросили всіх охочих у літературний вояж «Книжкова країна».

Присутні змогли віртуально завітати до Стародавнього Єгипту, Греції та Риму, опинитися у німецькому місті Майнц, де на початку 1450-х років побачила світ «42-рядкова Біблія», яка служить традиційною точкою відліку історії друкарства у Європі. Мали змогу дізнатися, що історія українського книговидання розпочинається з друків Івана Федорова у Львові у 1570-х роках XVІ століття. Першою 1574  року була видана одна з найстародавніших богослужбових книг — «Апостол». Також відправилися на прогулянку вуличками Полтави часів Івана Петровича Котляревського, творця славнозвісної поеми «Енеїда», яка стала першою друкованою книжкою, написаною українською народною мовою. Змогли розкрити таємничі справи разом з героями Артура Конан Дойла та відшукати скарби племені майя з Джеком Лондоном. А також познайомитися з Флоренцією Данте, Лондоном Вільяма Шекспіра та Чарльза Дікенса, Парижем Александра Дюма та Оноре де Бальзака, Віднем Стефана Цвейга, казковою країною Ганса Крістіана Андерсена, Мадридом Мігеля да Сервантеса, графством Чешир Льюїса Керролла, Бостоном Едгара Аллана По, Дубліном Джеймса Джойса…

Із задоволенням учасники зіграли у літературну вікторину «Вгадай письменника» та перевірили себе на знання творів української та зарубіжної літератури.

 

Засновниця БФ «Процвітай» та мандрівниця Марія Поблінкова розповіла про провідну бібліотечну систему світу, поділилася презентацією «Досвід бібліотек Канади».

Під час зустрічі йшлося про:

  • які бувають бібліотеки в Канаді;
  • як працює система реєстрації та повернення книжок;
  • яким може бути дитячий відділ;
  • як канадійці відносятся до книжок.
 
 
Студенти Національного університету “Одеська політехніка”, Одеського художнього фахового коледжу імені М.Б. Грекова під керівництвом т.в.о. організаторки культурно-дозвілєвої діяльності, бібліотекарки Лілії Вукович та викладачки-кураторки Олександри Бондарчук прогулялися бібліотечними лабіринтами, що приховують не лише книжкові знання, але й масу цікавинок.
 
 
Разом з кураторами екскурсії – бібліотекарями Євгеном Забіяновим та Ксенією Сорокіною майбутні мистці познайомилися з роботою різноманітних відділів бібліотеки, завітали до її серця – книгосховища – та навчилися правильно оформлювати книжкові замовлення.
 

 

 

Зацікавленість викликав огляд проєкту ВГО УБА «Здобуття цифрових навичок у бібліотеках – Хабах цифрової освіти», який реалізується за підтримки Програми розвитку ООН в Україні у межах «Проєкту підтримки Дія», за фінансування Швеції, та у співпраці із Міністерством цифрової трансформації України і покликаний допомогти створити хаб цифрової освіти на базі бібліотеки або розвинути діяльність вже існуючого.

Як зазначила завідувачка відділу електронної бібліотечно-бібліографічної інформації Світлана Чернявська, «хаб цифрової освіти у своїх послугах здебільшого використовує платформу «Дія. Освіта», пропагує серед населення освітні серіали, які розвивають цифрові навички, та Цифрограм – загальнонаціональний тест на рівень цифрової грамотності. Бібліотекарі допомагають користувачам освоювати нові цифрові інструменти та здобувати нові знання і навички засобами інтернету, навчають користуватися державними послугами на порталі та в застосунку «Дія».

 

У відділі персонального абонементу представлена виставка книг «Життя країни у художньому слові під час війни», яка розкриває долі звичайних українських людей, життя яких перевернулося з початком повномасштабного вторгнення. Ірпінь, Буча, Ізюм, Херсон, Маріуполь… Це міста, звідки герої зі своїми родинами поїхали в світи шукати притулку і спокою…

 

Популяризації творів письменників, які за фахом були юристами або намагалися ними стати, присвячено книжкову виставку-альманах «Юристи за фахом – письменники перед вічністю».

Українських письменників-юристів представляють: Володимир Винниченко – український політичний і громадський діяч, прозаїк, драматург і художник; Григорій Квітка-Основ`яненко – прозаїк, драматург, журналіст та громадський діяч, який свого часу займав посаду голови Харківської палати кримінального суду; Пантелеймон Куліш – письменник, фольклорист, етнограф, мовознавець, критик; Андрій Чайковський – письменник, громадський діяч, доктор права, адвокат; Павло Чубинський – український етнолог, фольклорист, громадський діяч, автор слів Гімну України, Марко Черемшина – письменник, громадський діяч, доктор права, адвокат.

Плеяду юристів, які стали блискучими письменниками, подарувала світу Франція. Серед них – Вольтер, Жан-Батист Мольєр, Гюстав Флобер, Оноре де Бальзак, Шарль Перро, Жюль Верн. Юристами були видатні німецькі письменники Вольфганг фон Йоганн Гете, Ернст Теодор Амадей Гофман, Брати Грімм.

 

В Музеї української книги відбулось відкриття виставки живопису та графіки «Між небом та землею», на якій представлені роботи, що демонструють різноманіття природних мотивів: від тихих лісів і безкрайніх полів до величних гірських вершин і спокійних водойм. Кожен твір відображає унікальне бачення художників Наталі Лози, Ірини Резніченко, Сергія Баска, Олени Главенчук, Ольги Погрібної та їх ставлення до навколишнього світу.

В читальному залі зібралися любителі майструвати різні «дрібнички», що прикрашають життя…

Майстер-клас з фелтінгу «Щасливе намисто» проводила художниця- майстриня, завідувачка літературно-драматургічної частини Одеського театру юного глядача Лілія Штекель.
 
 
Вона розповіла про те, які дивовижні речі можна “зваляти з овечої вовни по-мокрому” – змайструвати для себе оригінальне “щасливе намисто” “вовни і навчила, як власноруч зробити для себе “щасливе намисто”. Сьогодні фелтінг – дуже популярний вид рукоділля.
Технік фелтінгу багато – всі вони захопливі, дивовижно гарні.