Україна знаходиться у розпалі інформаційної війни, одним із інструментів ведення якої є фейки (розповсюдження неправдивої інформації). Їх поширюють через ЗМІ і соціальні мережі. Фейків є багато не лише в інтернеті, а й в традиційних ЗМІ.

На початку тренінгу учасники побачили цікаве відео про «фейки», яке розпалило бажання у присутніх зрозуміти, як виникають та поширюються фейки і як відрізнити неправдиву (фейкову) інформацію від правдивої. А блискуча двомовна тематична презентація Валерія Болгана допомола  в цьому.

Фейки є різними за формами, методами передачі, змістом, тому виникає потреба їх класифікувати. Присутні дізнались про сайти, які допомагають виявити фейки; сьогодні в Україні потужним медіа-освітнім проектом є «Media Sapiens».

Ведучий спирався на думку Рене Гоббс – авторку багатьох проектів та навчальних програм із медіаграмотності, яка зазначала, що навчання медіаграмотності потрібно починати з шести років. В залі був присутній хлопчик, і Валерій Болган, ставлячи до нього різні запитання, продемонстрував, як люди отримують і сприймають інформацію. Такі дитячі відповіді не залишилися без уваги присутніх бібліотекарів – представників дитячих та юнацьких бібліотек міста.

Приваблювало, що інформація була донесена зрозуміло слухачам: простою мовою ведучий довів, що метою реклами є «втюхати» продукт або послугу; автор жартівливо поєднав викладений у мережу матеріал із відомим українським співаком Олегом Вінником, перетворюючи звичайну інформацію на цікавий приклад.

Учасники тренінгу були вражені, коли дізнались, що людина, яка «сидить» в інтернеті приблизно три години щодня, продивляється більше 1000 повідомлень та про те, скільки часу люди щоденно витрачають на будь-які соціальні мережі.

Також підіймались питання інформаційної безпеки, шахрайства з боку банків та ін.

Відтепер бібліотекарі зможуть переконливо стверджувати: кожен з нас може почати із того, що не варто ділитися новинами тільки тому, що вони нас обурюють. Сфабриковані новини та вигадані історії стрімка поширюються за рахунок того, що експлуатують наше обурення, гнів, незадоволення. Тому голову варто зберігати холодною, читаючі навіть «гарячі новини»…  

Реалізація даного проекту стала можливою завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «У-Медіа», що виконується міжнародною організацією Інтерньюз.

 

06.07.2018|Події, Тренінги|

Залиште коментар