У сільському дворику Одеського зоопарку від Одеської обласній організації Товариства Червоного Хреста України проведено майстер-клас з домедичної допомоги. Його проводив Шапарець Олександр Васильович, голова Приморського РО ООО ТЧХУ, інструктор з навчання населення навичкам першої допомоги.

Інструктор ознайомив слухачів з необхідним вмістом медичної валізки, в якої обов’язково має бути рукавички гумові нестерильні, джгут, еластичний бинт, медична косинка.

Він розповів про ознаки кровотечі: наявність фонтану крові, плями крові, калюжі крові або, навіть, ампутованої кінцівки. Головне правило зупинення кровотечі – прямий тиск на рану через небезпеку: через хвилину людина втрачає свідомість, а вже через 2 хвилини й може втратити життя.

Той, хто надає допомогу, має додержуватися безпеки, використовуючи «правило стюардеси»: кисневу маску надягатиме собі в першу чергу. Так само й стосовно засобів індивідуального захисту, якщо потерпілий їх не має, використовуємо підручні матеріали, робимо їх з його одягу.

Слухачі згадували як обробляти рани. Перш за все, промити перекисом водороду, хлоргексидином, фурациліном, антисептиком, водою. Потім треба обробити краї рани зеленкою або йодом. На побутовому рівні добре знаються, що слина з чорним хлібом також годиться для оброблення ран або, навіть, можна дати собаці вилизати рану. Після цього рану закриваємо, стискуючи її краї. Якщо рана скальпована, то розправляємо клапоть шкіри й бинтуємо. Якщо різана рана живота, то кишкам не дають висохнути й після оброблення намагаються поставити на місце. Якщо чужорідне тіло увійшло у тіло людини, то не намагаємося його дістати аби не посилити кровотечу. Таких поранень сьогодні, на жаль, багато й люди гинуть не від вибуху, а від того, що уламки скла, дерева, бетону входять в тіло.

Завдання того, хто надає першу допомогу не спасти потерпілого, а зробити все, щоби він дочекався швидкої допомоги. Далі – всі дії за протоколом.

Олександр Шапарець був переконливим й з почуттям гумору. Навіть, не сказав, що наступного дня в нього має бути день народження. Про це нам розповів всюдисущий Вайбер – дякуємо! Бажаємо нашому інструктору з навчання населення навичкам першої допомоги здоров’я й мирного неба над головою, а також гарних результатів роботи на передовій в тилу.

Марія Фетісова.