Пенсіонери Приморського району продовжують заняття напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини» в умовах карантину, в тому числі, й дистанційному режимі. Так, вони ознайомилися з публікацією «Забавки Лесиного дитинства» (Інна Лиховид // День. – 2021. – 26 листоп.)

 

Трапляються пречудові статті, які не перенасичені інформацією, але мають досить впливове мотто щодо розвинення дозвілля дитинства, яке наштовхує на те, щоби спиратися на наше коріння, використовувати суто екологічні матеріали, сприятиме розвиненню моторики рук, відновлюватиме форми гри – це все про автентичні іграшки наших прабатьків.

Вслухайтесь тільки в назви: бузиновий пістолет, журавель-клацалка, коник-свищик, літунець… Ці всі іграшки народні майстри відтворили з точністю до деталей, підготувавши виставку «Іграшки Лесиного краю. Традиційні іграшки Волині та Волинського Полісся». Надихнуло на проєкт волинян фото маленькій Лесі, де вона босоніж з грабельками в руках.

Цитата з статті: «Як майстер, багато років хотів відтворити різноманіття волинських іграшок. Але не було такої нагоди, і, приміром, виготовивши 80 іграшок, треба місце, де їх зберігати. А працюючи над цим проєктом, мусив пропустити ці іграшки через своє сприйняття і ними ще й бавитися. Адже коли діти в давнину виготовляли іграшки, пізнавали світ навколо себе, бо треба було підбирати різні матеріали, різної товщини, м’якості, довжини, тобто знати властивості деревини, — зазначає майстер, коротко розповідаючи про основні групи іграшок, котрі вдалося відновити. — Частина іграшок, приміром, на логіку, зрозумілі, а деякі потребують певних знань, щоб відтворити гру, в якій вони брали участь. От є шість паличок, а це українська народна гра, подібна до «хрестиків-нуликів», ці палички діти встромляли в землю і грали. Це все розвивало логіку. Є й іграшки, які розвивали вправність. Серед вуличних іграшок був популярний вітрячок. Бо мало було виростити зерно, треба було зробити ще борошно, тому тоді велику увагу приділяли млинам».

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва: Сьогодні ми повертаємось до екологічності в побуті. Найяскравіший приклад – це зменшення в обороті поліетилену. Так само, великий попит на дитячі  кубики з дерева. Дерево приємне на дотик, воно тепле, відрізняється від пластику.

Людмила Обченко: Мені впало в око з джерел ЗМІ, що в Англії відновлюють мистецтво декоративної огорожі, наче б то інша тема, але ж, тенденції схожі, тому що дуже важко генерувати новітні ідеї, гарна ідея завжди дуже проста. Наприклад, школярі пропонують виробляти папір з листя.

Марія Фетісова.