17 грудня 2020 року о 12.00 в Одеській ОУНБ ім. М. Грушевського (Музей української книги, 1-й поверх) відбудеться відкриття виставки факсимільних видань «Back home to Ukraine».

В рамках виставки буде представлено 6 унікальних видань:

1) Реймське Євангеліє. Конволют XI ст., XIV ст. (оригінал у Реймсі, Франція)

2) Віденський Октоїх XIII ст. (оригінал у Відні, Австрія)

3) Лавришівське Євангеліє XIV ст. (оригінал у Кракові, Польща)

4)Луцьке Євангеліє XIV ст. (оригінал у Москві, Росія)

5) Луцький Псалтир 1384 р. (оригінал у Флоренції, Італія)

6) Холмське Євангеліє XIII ст. (оригінал у Москві, Росія)

Представить видання особисто авторка проєкту «Повертаємо в Україну культурну спадщину» Ганна Горобець.

З часів Київської Русі було створено велику кількість рукописних книг. Як не прикро, але з надзвичайно багатої книжкової спадщини Київської Русі збереглося не більше 1% рукописів. Тому кожен збережений рукопис є не лише цінним історичним джерелом, а ще й справжнім шедевром української середньовічної культури. На жаль, переважна більшість українських середньовічних рукописів знаходиться далеко від тих центрів, в яких вони створювалися. Ці рукописи є перлинами сучасних книжкових зібрань Австрії, Америки, Білорусі, Германії, Італії, Канади, Польщі, Росії, Франції та інших країн. Переважна більшість манускриптів знаходиться в Росії. Їх старанно оберігають, виставляють як музейні експонати у вітринах світових культурних скарбниць. Збережені за кордоном рукописи переважно не атрибутуються як давньоукраїнські й залишаються не врахованими до національного культурного спадку, тому їх виявлення й дослідження є важливим завданням. Наші писемні пам’ятки є мало доступними, через певні об’єктивні причини, для дослідження вчених та зовсім недосяжними для тих, хто цікавиться історією Русі-України й української рукописної книги.

Для довідки. 2009 року ТОВ «Видавництво «Горобець» започаткувало проєкт «Повертаємо в Україну культурну спадщину».

Мета проєкту – повернути у вигляді факсимільних копій давні українські рукописні книги, які створені на теренах Русі-України та волею долі розпорошені по Світу. У кожного рукопису був свій шлях: деякі дарували як весільний посаг, якісь забирали з собою завойовники, інші ж ставали коштовними дарунками.