18 серпня 2021 року відбулась головна бібліотечна подiя цього року – відкриття в Одесі Музею української книги.

Вдалося зробити це в offline-форматі та зустрітися з поціновувачами книги віч-на-віч, наживо поспілкуватися про важливі віхи в історії України, у теплій атмосфері помріяти над спільним майбутнім.

Працівники музею та бібліотеки дякує усім партнерам та друзям, без яких не було б такого яскравого та цікавого заходу – ексклюзивної події з нагоди 30-річчя Незалежності України.

Олена Петрова, директорка Музею української книги

Дуже приємно було бачити підвищений інтерес до заходу з боку ЗМІ. Це ще раз доводить, що справа, яка розпочата, є актуальною для українського суспільства у сьогоденні.

Ми самі собі заздрили, коли згоду на участь у заході дав директор Інституту української мови Павло Юхимович Гриценко та приєднався до зустрічі на платформі ZOOM. У своїй емоційній промові він підкреслив, що книги – то живі свідки історії і вони не мовчать, а говорять до нас, а іноді, навіть, кричать. Ми просто маємо їх почути.

Окрему вдячність висловлюємо Державній архівній службі України та особисто її керівнику Анатолію Хромову, який допоміг зібрати в державних та обласних архівних установах дійсно унікальні документи, які вперше були представлені в рамках комплексної експозиції.

Тим, хто цікавиться періодом козацтва, радимо переглянути копії оригіналів Зборівського мирного договору 1649 року, Гадяцького договору 1658 року, Переяславських статей 1659 року, Глухівських статей 1669 року, Коломацьких статей 1687 року та інших. Усі вони демонструють прагнення козацької старшини до незалежності, їх перемоги та поразки у цій нелегкій справі.

До 18 вересня 2021 року ви можете ознайомитися і навіть потримати у руках пам’ятки національного законотворення «Правда Руська» 1792 та 1799 років, Акти Галіції та Лодомерії 1780 року, Збірник церковних правил і соборних законів «Номоканон» 1646 року та інші стародруки з фондів Київського музею книги і друкарства. Щиро дякуємо директорці закладу Валентині Бошковській та заступниці з наукової роботи Людмилі Марченко за те, що особисто відвідали захід, а також за можливість доторкнутися до духовних скарбів.

 

Ще один важливий розділ виставки склали факсимільні копії українських рукописних книг, оригінали яких були створені на теренах Русі-України, але волею долі були розпорошені по світу. Розуміючи цінність цих книжкових фоліантів директор видавництва «Горобець» – Ганна Горобець ініціювала проект «Повертаємо в Україну культурну спадщину». Наразі вдалося повернути 7 книг – усі вони є в Музеї української книги. Дякуємо Ганні Горобець за вклад у поповненні культурної скарбниці України.

Справжньою родзинкою заходу став виступ незалежної дослідниці з діаспори, українки за походженням, магістерки європейського ділового права, журналістки, перекладачки, авторки блогу «Наша історія МТ» Марини Траттнер зі Швеції. Аудиторія була вражена її енергетикою та запалом, з якими вона шукає, розчитує та перекладає на українську, можливо єдині у світі, документальні джерела, що зберігаються у шведських архівах.

Кожного дня вона робить справжні відкриття для сучасної історичної науки. І це не є перебільшенням. Вона розгадала королівський шифр у листах Карла XII (1704 року); переклала дипломатичні листи шведських комісарів Павла Пельса і Іоганна Кока (1649-1656 років), в яких вони писали про Богдана Хмельницького і козаків; знайшла унікальні карти України.

Дякуємо Марині Траттнер за допомогу Україні у написанні її справжньої історії, і подальша співпраця принесе користь не лише науковій спільноті, але й допоможе пересічним українцям зрозуміти, який шлях пройшли їх пращури у боротьбі за нашу Незалежність.

Зрозуміти історичний контекст кожного з блоків виставки допомогли професійні вчені-історики Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова Олена Бачинська та Олександр Музичко. У легкій, доступній формі вони донесли головний меседж виставки – історія України налічує на багато більше, ніж 30 років.

Кожного дня – від зародження ідеї створення Музею української книги до його відкриття ми відчували підтримку Олени Олійник та Ярослави Різникової – керівного складу Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації.

Людина, яка увесь час спостерігала за тим, що відбувалось через об’єктив фотоапарату – Сергій Гуменюк.

Нагадуємо, що виставка «Україна 30+: про що мовчать німі свідки історії» триватиме до 18 вересня 2021 року. Знайдіть час та обов’язково відвідайте!