Щорічно, у третю суботу вересня, в Україні відзначають День винахідника і раціоналізатора, відповідно до Указу Президента № 443/94 від 16 серпня 1994 року.
День винахідника та раціоналізатора — одне з найкорисніших свят, адже саме його винуватці з року в рік роблять наше життя простішим та комфортнішим.
Від колеса до літака, від фотоапарата до кінокамери, від радіо до 4G… та навіть штопор, яким сьогодні є привід відкоркувати пляшку — все це свого часу хтось придумав! Завдяки винахідникам та раціоналізаторам ми вирушили до космосу та у морські глибини.
В Україні винахідницьку та раціоналізаторську діяльність регулює Укрпатент. На сьогодні він зареєстрував близько 100000 патентів на винаходи, а також близько 10000 — на корисні моделі. Є серед них й інноваційні досягнення світового рівня: літаки з сімейства «Анів», ядерні технології Адаменко, технологія стимулювання росту рослин в сільському господарстві Пономаренко, медичні винаходи — спосіб боротьби з раком Завірюхи та лікування судин людини неоперабельним методом Бурого.
В День винахідника та раціоналізатора побажаємо, щоб будь-які, навіть найнеймовірніші та сміливі ідеї втілювалися в життя.
Відділом виробничої літератури до Дня винахідника і раціоналізатора підготовлена книжково-ілюстративна виставка «Від винахідницької ідеї-до реальної моделі».
Серед представленої літератури – журнали «Наука и техника», «Радиоматор», «Мир Техники и Технологий», «Порты Украины», «Винахідник і раціоналізатор» та ін., в яких є інформація: «Між минулим і майбутнім, до історії винаходу навантажувачів», «Історія винаходу мобільного телефону», «Десять винаходів, які скоротили відстані і змінили світ».
Може зацікавити стаття у журналі «Винахідник і раціоналізатор» (№ 2, 2019) «Модульний екзоскелет «UniExo», розроблений 22-річним студентом авіаційного університету України.
Серед книг – Євтушенко М.Ю., Хижняк М.І. «Методологія наукових досліджень у рибництві»; Столяров Ю.С., Раевский Б.В. «Патент на творчество»; Рыжов К.В. «100 Великих изобретений»; та ін.