Пенсіонери Приморського району, які є слухачами напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини», провели переклад й обговорення публікації «Як жив Чайковський в Одесі – опубліковані невідомі факти» (Культорометр, 02.12.2020).

Легендарний композитор Петро Чайковський не тільки бував в Одесі, але й диригував в одеському національному театрі опери й балету. Причому кілька разів з шаленим успіхом серед публіки. Про що з захватом писав в своєму щоденнику.

Видавництво Art-HUSS до 180-річчя з дня народження геніального автора «Лускунчика» й «Лебединого озера» видало книгу «Чайковський: Україна на карті життя й творчості» про практично невідомі факти з його біографії. На глянцевих сторінках – детальні фотокопії листів, чернетки шедеврів й сторінки щоденника Петра Ілліча, рідкі старовинні фотографії, унікальні архівні матеріали, а також репродукції афіш з його постановами. Деякі опубліковані уперше.

Й чудові картини українських пейзажів. Як вдалося довести мистецтвознавцям, суто українські пейзажі магічно вплинули на творчість одного з самих відомих композиторів світу.

 «Я просто плаваю в якомусь океані щасливих відчуттів… Не можу втриматися, щоб не сказати, … що відчуваю повне блаженство, що життя моє тут схоже на чудове сновидіння, що це є втілення самих заповітних ідеальних моїх мрій», –  ділиться на сторінках свого щоденника й в листах близьким Петро Ілліч, коли він описує свої враження від перебування в Україні. До речі, геніальний композитор не тільки відпочивав, але активно працював, писав музику, ставив прем’єри, й, навіть за деякими свідоцтвами, надавав протекції українським композиторам.

Саме в Одесі був написаний прижиттєвий портрет Петра Ілліча, який створювався під час репетицій. Сам Чайковський був високої думки про геніального одеського художника Кузнєцова, який написав самий кращий його портрет, про що повідомив свого друга.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва: З українськими містечками пов’язані життя й творчість Петра Чайковського. Так, його опера «Лебедине озеро» з’явилася після того як композитор мандрував Лебедином (на Сумщині він був, крім Лебедина, ще у Низах та Тростянці) – одна з версій написання опери. Також є версії щодо перебування композитора в швейцарському місті Монтрьо або у передгір’ї Альп.

Валентина Доценко: Чудова музика Чайковського має багато прихильників у всьому світі. Дуже добре, що українці в змозі написати світлу сторінку його біографії, щоби зменшити той біль особистої драми композитора, на якій надмірно загостювалася увага у жовтої пресі.

Записала Марія Фетісова.