«У колі друзів», нарис. М. Коломійченко, В. Горленко. «Дніпро», Київ, 1982

Пенсіонери Приморського району, які є слухачами напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини», зберігають і розвивають добрі традиції: проводять Шевченківські читання, на яких читають вірші Шевченка, розповідають цікаві новини шевченкіани, які пов’язані насамперед з Одесою.

Так, чимало разів розповідали про чудовий проект «Тарасів дім» Тараса Максим’юка, а також про підтримку і зв’язок Кобзаря з Одесою, а саме з поміщиком Андрієм Лізогубом і княжною Варварою Миколаївною Рєпніною.

Щодо себе, то маю пристрасть погортати книжку, насолодитися якісним папером, чудовими ілюстраціями, зрозуміло, й текстом, навіть, якщо вона й букіністична. Приборкала на деякий час той самий азарт, який, напевно, відчувають рибалки або мисливці.

Згадала, що книжечку колись знайшла на букіністичному розвалі. Вона у сірій перлинній палітурці з фото Кобзаря на ній, де він у темному піджаку, у білій сорочці з висунутими манжетами згідно моді сьогодення, й білих штанях – відображує образ розкутого, модного і сучасного Тараса Шевченка, до якого ми не звикли.

Розуміючись на тому, що моя книжечка пройшла «домашню книжкову декомунізацію», переглянула її наявність у бібліотеках й не помилилася. Знайшлася книжечка тільки в бібліотеці Київського університету ім. Т.Г. Шевченка, поруч з яким вчилася в Київському інституті харчової промисловості. Багато можна було б чого згадати, але про книжечку.

Книга написана в тандемі, що двох авторів, професора М. Коломійченка і лікаря В. Горленка. Привабило, по-перше, що тандем – це завжди цікаво, коли творчі люди не тільки спілкуються, а ще пишуть; а, по-друге, подовження великої традиції лікарів, які пишуть не тільки історії хвороби і рецепти ліків типовим лікарським почерком, який прочитати неможливо, а намагаються подивитися на світ і людину трохи ширше.

З анотації: Книга є доповненим виданням нарису професора М.І. Коломійченка і лікаря В.З. Горленка «У боротьбі за життя генія», що вийшло у видавництві «Дніпро» в 1964 році. Кріпацтво, жорстокі поліцейські переслідування, заслання, виснажлива солдатчина завдали непоправної шкоди здоров’ю Т.Г. Шевченка, призвели до передчасної його смерті. Автори на підставі численних історико-літературних джерел та архівних матеріалів простежили перебіг захворювання поета, розповіли, як кращі представники медицини ХIХ століття, схиляючись перед генієм українського народу, боролися за продовження життя Т.Г. Шевченка».

В книзі є свідоцтво про хворобу і смерть Тараса Шевченка від лікаря Едуарда Барі. Цікаво, що в нього закралася помилка щодо віку Тараса Шевченка, нижче є позначка олівцем: 49 років виправлено на 47. Смерть поета була передчасною, передсмертною хворобою Шевченка був  органічний некомпенсований порок серця третього ступеню, цироз печінки і асцит.

«Лікарі в житті Тараса Шевченка» з статті Олександра Кіцери і Романа Кіцери, «Жіночий лікар», №4, 2012 року

Олександр Дмитрович Бланк (1799-1870);

Ілля Васильович Буяльський (1789-1866);

Андрій Осипович Козачковський (1812-1889);

Володимир Алєксандров (1825-1893);

Василь Миколайович Бєлов (1817-?);

Степан Андрійович Незабитовський (1829-1902);

Август Генрихович Гартвіг;

Євстахій Петрович Рудиковський (літературний псевдонім – Остап Київський) (1784-1851);

Степан Руданський (1833-1873);

Фердинанд Федорович Фішер (1784-1859);

Степан Данилович (1829-1901);

Михайло Гнатович Цейзик (1815-?);

Олександр Олександрович Істомін (1813-?);

Михайло Семенович Александрійський (1810-?);

Дмитро Іванович Ван-Путерен (1823-1877);

Йосип (Осип) Іванович Дрекслер;

Петро (Фрідріх) Євстахієвич фон Майдель (1819-1884);

Сергій Родіонович Нікольський (1816-?);

Донат Михайлович Рейковський (1816-?);

Дмитро Іванович Мін (1818-1885);

Микола Христофорович Кетчер (1809-1886);

Ігнатій Францевич Муравський (1824-1902);

Павло Адамович Крунєвич (1834-1871);

Микола Іванович Пирогов (1810-1881);

Лазаревський Василь Матвійович (1817-1890);

Едвард Якович Барі (1826-1893).

Як завжди новий вектор пошуку надає новітні напрямки дослідження. На нашу думку, корисною і цікавою є інформація про лікарів-письменників Одещини.

Записала Марія Фетісова.