«Живи, Україно, живи для краси,

Для сили, для правди, для волі!..» (Олександр Олесь)

Цього року 28 липня Україна вперше відзначає День Української Державності. Це свято встановлене Указом Президента України від 24 серпня 2021 року і запроваджене на утвердження спадкоємності понад тисячолітніх традицій українського державотворення.

Гімном України у виконанні студентського хору «Аветон» комунального закладу «Одеський фаховий коледж мистецтв імені К.Ф. Данькевича» (художній керівник – Олейнікова Ольга, головний диригент – Селіна Інга) урочисто було відкрито 27 липня 2022 року в Одеській ОУНБ імені М.С. Грушеського хакатон національного державотворення «Українська державність: точка відліку».

Студентський хор «Аветон» комунального закладу «Одеський фаховий коледж мистецтв імені К.Ф. Данькевича» (художній керівник – Олейнікова Ольга, головний диригент – Селіна Інга)

З вітальним словом звернулась до гостей свята Різникова Ярослава Олексіївна, заступник директора Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації – начальник управління культури, національностей та релігій.

Історія українського державотворення засвідчується першими згадками про заснування столиці Давньоруської держави – міста Києва та подіями, пов’язаними з діяльністю князя Київського Володимира. У 988 році він прийняв християнство як державну монорелігію, що стало для України цивілізаційним вибором. Християнство сприяло піднесенню культури, освіти, дало поштовх розвитку кириличної писемності. Давня Русь успішно долучилася до загальноєвропейського культурно-релігійного простору. Про тривалий шлях від язичництва до християнства розповів Теодор Оробець, секретар Одесько-Балтської єпархії Православної Церкви України, настоятель Кафедрального собору Різдва Христового.

Державною мовою в Україні є українська мова. Нелегка доля української мови. В українській мові тисячолітня історія нашого народу – історія тяжка, із злетами і падіннями, осяяна духом свободи та незалежності України. На місце української мови в системі державних пріоритетів зосередив увагу Работін Юрій Анатолійович, заслужений журналіст України, голова Одеської регіональної організації Національної спілки журналістів України, голова Загальнонаціонального конкурсу «Українська мова – мова єднання».

Работін Юрій Анатолійович серед гостей заходу

За часів Української Народної Республіки у 1918 році затверджено герб, основним елементом якого був тризуб – герб Володимира Великого. Тоді ж пісню Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна» на музику Михайла Вербицького затверджено гімном. Державним прапором став синьо-жовтий стяг. Про культуру і мистецтво як вагомої складова державності розповів Клещуков Володимир Петрович, кандидат мистецтвознавства, заслужений діяч мистецтв України.

Упродовж всієї історії – від козаччини до сьогодення – попри історичні катаклізми та мільйонні жертви українці неодноразово виборювали самостійність. Не залишилась осторонь й Одещина. «Одеський вимір української державності» – з такою доповіддю виступив Боган Сергій Михайлович, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Одеського історико-краєзнавчого музею.

День Української Державності запроваджений на утвердження спадкоємності понад тисячолітніх традицій українського державотворення. «Державність України: від політичної ідеї до державного будівництва». Огляд книжково-документальної виставки провів Антонюк Дмитро Вікторович, провідний бібліотекар комунальної установи «Одеська обласна універсальна наукова бібліотека імені М.С. Грушевського».

Прикрасою зустрічі став онлайн-марафон (display crossing) тематичних книжкових виставок «Українська держава – бібліотека – книга» в публічних бібліотеках Одещини (Татарбунарської, Ренійської міської, Авангардівської, Великомихайлівської селищних, Красносільської сільської рад).

Найкращі книжки з історії України

«Усе моє, все зветься Україна» (Ліна Костенко)

Словами подяки та віри в перемогу України закрила захід Амельченко Юліана Сергіївна, директор комунальної установи «Одеська обласна універсальна наукова бібліотека імені М.С. Грушевського», виразила сподівання.