13 липня 1894 року на Молдаванці, в родині торгівця, народилась третя дитина – Ісак Бабель.  Сказати, що доля Ісака Еммануїловича була складною – це нічого не сказати.

Його розстріляли у розквіті людських і письменницьких сил 27 січня 1940 року о 1годині 30 хвилин. «Допрошенный в качестве  обвиняемого И.Э. Бабель признал себя виновным в в том, что являлся руководителем антисоветской организации среди  писателей, ставившей своїй целью свержение существующего строя в стране, а также готовившей террористические акты против руководителей партии и правительства. Бабель признал себя виновным  и в том, что с 1934 г. был французским и австрийским шпионом». Які ж тортури виніс він, щоб зізнатись у цьому кошмарі?!

Сьогодні письменник іде до нас скрізь час, стукаючись  до розуму та душі тих, хто не бажав та й не бажає жити з заплющеними очима. Він дивився і бачив усе, його розповіді, як репортажі з гарячих точок . Хоча репортажі – це миттєвість, але письменник переплавив їх на метал вічності. «Конармія», «Одеські розповіді», листи дружині про колективізацію. Ось єдиний рядок з цього листа, що зберігся: «Повидал я в гражданскую потасовку много унижений, топтаний и изничтожений человека, как такового, но это было физическое унижение , топтание и изничтожение. Здесь же, под Киевом, добротного, мудрого и крепкого человека превращают в бездомную, шелудивую, паскудную собаку, которую все чураются, как чумную…» Не відвертатись, дивитись і бачити. Даність, яку письменник побачив, він був не холодним, безпристрасним спостерігачем, він був людиною, чиє серце «скрипело и текло».

Ім’я та розповіді письменника про Одесу – це частина одеського міфу. Куди ж ми без Бені Крика, без Молдаванки?!

Ми запрошуємо кожного, для кого Ісак Бабель не згинув у підвалі НКВС, для кого він живий, «бо в серці має те, що не вмирає», на виставку, присвячену 125 річчю з дня його народження . Ви ще раз передивитесь і «Коннармию» , і «Одесские рассказы», матимете змогу прочитати про Молдаванку, та Рішельєвську, частинки Одеси навіки пов’язані з ім’ям Ісака Бабеля, хай серце трошки гірко заб’ється, коли ви зможете ознайомитись з протоколами допитів та нарешті зі Довідкою НКВС про приведення вироку у виконання. 

Запрошуємо, виставка працюватиме з 12 до 20 липня п.р. у відділі краєзнавчої літератури і бібліографії.