Підопічні  Приморського територіального центру в форматі зимових канікул зустрілися в бібліотеці ім. М. Грушевського на тематичному заході «Щедрівочка  щедрувала…» з метою ознайомлення з українськими обрядами зимового циклу: Новим роком, Різдвом, старим Новим роком, Водохрещем Христовим.

Напередодні деякі з них сумісно з мультидисциплінарною командою Приморського територіального центру, до складу якої включено медсестру, соціальних робітників, психологів й інших спеціалістів, відвідували підопічних надомного відділення й поздоровляли їх зі святами, надаючи їм пісенну підтримку. Співали різдвяних колядок й українських пісень волонтери: Валентина Доценко, Світлана Бикова, Валентина Дразніна й Володимир Торбич. Хорошу ініціативу робітників й волонтерів, яка несе теплоту й душевність, добре сприйняли незахищені підопічні.

Зустріч у святкові дні у колі добрих колег й колежанок, слухачів соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку», у відділі соціо-культурної діяльності бібліотеки ім. М. Грушевського складалася з пісенної частини й чаювання з домашньою духмяною випічкою.

Для багатьох слухачів стала відомою різниця між колядками, які виконують суто на Різдво; щедрівками – 13 січня; засівалками – 14 січня.

В колядках прославляють народження Христа, в щедрівках бажають добробуту й злагоди родині, а також багатого врожаю; засівалки за змістом схожі на щедрівки.

Поетичні слова в щедрівках і колядках виконували магічну функцію. В давніх обрядах відбилися часи Давньої Русі, народження Христа, поклоніння волхвів і пастухів. До XIV століття Новий рік святкували в березні і щедрівки виконували функції веснянок, тобто розпочинався весняний цикл року. Багатством змісту і поетичною формою щедрівок захоплювалися українські письменники і композитори Микола Лисенко, Микола Леонтович, Кирило Стеценко, Костянтин Данькевич. Звичай колядування пов’язують із днем зимового сонцестояння, який ще називають святом КОЛЯДИ.

Як відомо першими в Україні колядують діти, а вже потім дорослі парубки й дівчата. В Галичині інколи колядують і господарі. Щедрування – давній новорічний звичай піснями славити господарів, бажати їм здоров’я і достатку – за що отримували винагороду. Супроводжувалося воно магічними діями, музикою, танцями, пантомімою, обрядовими іграми з масками.

Фото надала Надія Біляєва, срібний волонтер ресурсного центру «Прима-центр 60+».

Записала Марія Фетісова.