Роберт Шуман (1810-1856) – великий німецький композитор, романтик, диригент і музичний критик.

Шуман – один з яскравих представників романтичного мистецтва XIX століття. Багато в чому споріднена з поезією Г. Гейне, творчість Шумана кидала виклик духовної убогості Німеччини 1820-х – 40-х рр., кликала у світ високої людяності. Спадкоємець Франца Шуберта і К. М. Вебера, Шуман розвивав демократичні і реалістичні тенденції німецького і австрійського музичного романтизму. Його твори тісно пов’язані з традиціями німецької музичної класики. При цьому Шуман увійшов до історії музики як один з найсміливіших новаторів. Розширюючи межі і засоби музичної мови, він прагнув з повнотою і точністю, передати, з одного боку, процеси духовного життя, з іншої – життя «зовні» – зв’язки і контрасти явищ, створюючи «драматургію» життя . Звідси, зокрема, його прагнення тісно зближувати музику з літературою, поезією.

Велика частина фортепіанних творів Шумана – цикли з невеликих п’єс лірико-драматичного, образотворчого і «портретного» жанрів, внутрішньо зв’язаних між собою і створюючи сюжетно-психологічну лінію. Один з найтиповіших циклів – «Карнавал» (1835), цикли «Метелики» (1831) і «Давідсбюндлери» (1837). Цикл п’єс «Клейслеріана» (1838) належить до вищих досягнень Шумана. Світ романтичних образів, пристрасна туга, героїчний порив відображені в таких творах Шумана для фортепіано, як «Симфонічні етюди»(1834), сонати (1835, 1835-38,1836), Фантазія (1836-1838), концерт для фортепіано с оркестром (1841-1845). Разом з творами варіаційного і сонатного типів у Шумана є фортепіанні цикли, побудовані за принципом сюїти або альбому п’єс: «Фантастичні уривки» (1837), «Дитячі сцени» (1838), «Альбом для юнацтва» (1848) і ін.

У вокальної творчості Шуман розвивав тип ліричної пісні Ф. Шуберта. У тонко розробленому малюнку пісень Шуман відобразив деталі настроїв, поетичні подробиці тексту, інтонації живої мови. Найпопулярніший з вокальних циклів – «Любов поета» на вірші Г. Гейне (1840), що складається з 16 пісень.

Ідеали Шумана були близькі передовим музикантам XIX століття. Його високо цінували Фелікс Мендельсон, Гектор Берліоз, Ференц Ліст, А. Г. Рубінштейн, П. І. Чайковський, Г. А. Ларош, діячі «Могутньої купки».

Запрошуємо до кінця червня 2020 року до відділу мистецтв (провулок Маланова, 1) ознайомитись з персональною виставкою нотних та книжкових видань «Романтизм Роберта Шумана».