Сьогодні, 18 квітня 2022 року, в бібліотеці відбулась довгоочікувана презентація біобібліографічного покажчика «СЛУЖИТИ ІСТОРИЧНІЙ ПРАВДІ. ТАРАС ГОНЧАРУК», присвячена дослідженню життя та діяльності краєзнавця, історика, доктора історичних наук, професора кафедри історії України Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, дослідника економічної історії України кінця XVIII – першої половини XIX століття, історії Одеси та Південної України Тараса Григоровича Гончарука.

Символічно, що презентація відбулась в день народження відомого історика! Многая і Благая Літа, шановний Тарасе Григоровичу!

 

Перш за все, присутні від всього серця подякували за кожну мирну мить нашим захисникам і захисницям – Збройним Силам України! Хвилиною мовчання з сумом і біллю схилили голови, згадуючи загиблих військових і цивільних, дорослих та дітей!

Оплесками зустріли речника Одеської обласної воєнної адміністрації, заслуженого журналіста України Сергія Братчука, чия «чорноморська посмішка» та «4.5.0» щоденно вселяють впевненість в Перемозі! Він наголосив, що Тарас Гончарук все життя прагне досягнути стану свободи, щоб займатися виключно улюбленою справою та жити гарно для України та людей!

Урочистий захід відкрила директор бібліотеки Юліана Сергіївна Амельченко. Багато теплих слів лунало від колег, друзів та учнів:

Олена Анатолівна Бачинська, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, розповіла, що кафедра відома своїми фахівцями далеко за межами Одеси та України, і одним із таких фахівців є доктор історичних наук, професор Тарас Григорович Гончарук – вихованець історичного факультету, який після завершення аспірантури залишився працювати на кафедрі й пройшов шлях від асистента до професора. В особі Тараса Григоровича кафедра здобула талановитого науковця, кваліфікованого викладача та дружнього колегу. Його наукові публікації вперше окреслили економічно важливі торгові транзитні шляхи через українські землі в ХІХ ст., довели, що Хаджибей є прямим попередником Одеси і розпочали боротьбу за визначення віку нашого міста, розкрили яскраву українську Одеси. Енциклопедичні знання Тараса Григоровича вражають як колег, так студентів!

Михайлуца Микола Іванович, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри українознавства, історико-правових і мовних дисциплін Одеського національного морського університету, відмітив, що професор Тарас Григорович Гончарук – це совість одеської історичної науки, один з її етичних взірців. Це людина з вродженим почуттям справедливості та прагнення до порядку в своєму фаховому ремеслі. Людина з високим ступенем творчої самовідданості. Ці якості перетворили його на, безсумнівно, одного з найкращих українських вчених, визнаного фахівця у своїй науковій тематиці.

Олександр Євгенович Музичко, доктор історичних наук, доцент кафедри історії України Одеського національного університету імені І. І. Мечникова, назвав Т.Г. Гончарука місіонером української історії та ідеї в Одесі. О.Є. Музичко підкреслив, що «як і діяльність кожного місіонера, діяльність Т.Г. Гончарука не дасть свої наслідки відразу та миттєво. Усі історики, вивчаючи та популяризуючи минуле, насправді думають про майбутнє та вічність. Бо тільки майбутнє є мірилом дій».

Сергій Савченко, заслужений художник України, член Національної спілки художників України, член оргкомітету «Одесі-600», підкреслив, що ерудиція та інтелект Т.Г. Гончарука отримали великий запит на активну участь в бурхливому полі діалогової зони Одеського простору… Яскравий талант історика, широкі, активні комунікації з оточуючим простором та глибоке осмислення матерії його драматургії, зробили необхідним залучення його особистості до процесу формування численних проектів, в їх фундаментальних характеристиках різноманітних напрямків діяльності української спільноти… Один з характерних прикладів його наукової дослідницької та популяризаторської діяльності стосовно відродження історичної справедливості, лідерська позиція в оргкомітеті «Одесі – 600».

Тарас Іванович Максим’юк, заслужений працівник культури України, член Національної спілки журналістів України та наукового товариства імені Т. Шевченка, зазначив, що Тарас Гончарук – один з талановитих і послідовних дослідників історії української Одеси та Одещини, і його творчий доробок руйнує традиційну зашорену одеську атмосферу Катеринославлення і прив’язку початку існування населеного пункту та території нашого міста до 1794 року.

Від відділу краєзнавства «Одесика» Одеської національної наукової бібліотеки з вітальним словом виступила Людмила Іванівна Саєнко. В своєму виступі вона підкреслила, що протягом багатьох років Тарас Григорович є постійним користувачем та другом бібліотеки, бере активну участь у наукових і культурно-освітніх заходах, а своєю натхненою працею історик залучає молодь до збереження історико-культурної спадщини Одещини, до науково-дослідницької діяльності, вражаючи ґрунтовністю, обсягом та широтою тематики власних досліджень.

На зустрічі був присутнім батько Т.Г. Гончарука – вчений у галузі історії і сучасної діяльності політичних і громадських організацій, проблем взаємовідносин інтелігенції і влади, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії та етнографії України Національного університету «Одеська політехніка» Григорій Іванович Гончарук. Він наголосив, що пишається своїм сином, його вкладом в історичну науку.

Прикрасою зустрічі та подарунком іменинникові стала популярна українська пісня-романс «Черемшина» у виконанні заслуженої артистки естрадного мистецтва України Світлани Рубанович.

Модератором зустрічі була Ксенія Сорокіна – колишня студентка Т.Г. Гончарука, нині – аспірантка кафедри історії та етнографії України Національного університету «Одеська політехніка», фахівець нашої бібліотеки.

Тарас Григорович подякував всім причетним до випуску покажчика – від задуму його створення до реалізації.

Дякуємо бібліотекарям Наукової бібліотеки Одеського національного університету імені І.І. Мечникова та Одеської обласної наукової бібліотеки імені М.С. Грушевського (особливо провідному бібліотеарю Лілії Вукович та завідувачу сектору Олені Ласкевич), що покажчик побачив світ.

Служити історичній правді. Тарас Гончарук [Текст] : біобібліогр. покажч. / упоряд.: Л. В. Вукович, К. І. Сорокіна ; Департамент культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одес. облдержадмін., Одес. обл. універс. наук. б-ка ім. М. Грушевського, Одес. нац. ун-т ім. І. І. Мечникова ; [наук. ред.: О. А. Бачинська ; ред. О. М. Ласкевич ; добірка матеріалу та авт. допоміж. покажч. О. М. Ласкевич ; авт. обклад. С. О. Савченко ; відп. за вип. О. А. Булгакова]. – Одеса, 2021. – 212 с. – 15х21. – Текст укр., рос.

Покажчик можна переглянути у вільному доступі за завантажити за посиланням: https://cutt.ly/2F0oalm