ВИШИВАНКА ЯК ДЕРЖАВНИЙ МАРКЕР
ПРОЕКТ: ПЕРЕСЕЛЕНКА З ДОНЕЦЬКА ВІДТВОРЮЄ СОРОЧКИ ВИДАТНИХ УКРАЇНЦІВ
«Вишиті сорочки Лесі Українки й Тараса Шевченка — це не просто музейні експонати. Вони «оживають» у руках майстринь, і кожен охочий може або вишити собі такий же візерунок, або придбати сорочку. Те саме з комірцями, які дівчата з інтелігентних родин вдягали із сукнею. Їх відтворює переселенка з Донецька Тетяна Зез.
Нині вона живе в Києві, бо з чоловіком були вимушені виїхати з шахтарської столиці, коли ту окупували кремлівські найманці. Вишивання пані Тетяна називає своєю війною і розвіює міфи про те, що сорочки носили тільки селяни. Про це вона розповіла в рамках спецпроєкту «Вишити, щоб вижити», який «Укрінформ» підготував до Всесвітнього дня вишиванки.
Тетяна Зез жила в центрі Донецька. Як дружина військового, встигла побачити і Росію, й Чехословаччину. Коли Україна проголосила Незалежність, чоловік зробив усе, аби повернутися додому. Служив у Національній гвардії. Тетяна — піаністка, викладала гру на фортепіано. Коли вийшла на пенсію за вислугою років, зайнялася вишивкою».
ВИШИВАНКА ЯК ПОЛІТИЧНИЙ ЖЕСТ
Пенсіонери склали сумісними зусиллями коротенький квіз:
- Яку етнографічну книгу написала Олена Пчілка? «Український народний орнамент», Олена Пчілка.
- Хто з української інтелігенції носив вишиванку? Україноцентрична інтелігенція свідомо замовляла собі народне вбрання і носила, показуючи: «Ми — українці». Це почав іще Шевченко робити. Старицький часто носив народний одяг. Франко під сюртук одягав вишиванку. Але вільні художники могли собі більше дозволити. А ось, наприклад, Лисенко працював у театрі, й не міг так ходити на роботу. Тому у вільний час, на вечірки, вдягали обов’язково українські сорочки. Так ці видатні українці показували свою українськість. Це була політична боротьба.
- Чи потрібно було мати мужність аби вдягти сорочку? Збереглися листи письменниці Людмили Старицької-Черняхівської, в яких вона описує дитинство. Пише, що через українську мову та вишиті сорочечки інші дворянські діти дивилися на неї та її родину як на ненормальних.
- Яким візерунком вишита сорочка Івана Франка? Сорочка поета вишита полтавськими техніками?
- Якими вишитими деталями можна було просувати український стиль? Крім того, жінки з інтелігентних родин із темними сукнями вдягали білі вишиті комірці. У родині Олени Пчілки їх також вишивали народними орнаментами. І це теж було своєрідним маніфестом.
- Візитівкою проєкту запропонувано зробити сорочку Шевченка і комірець Пчілки, які можна вишити за вечір. Батька нації і мами нації. У нас лишилися ті речі, що можуть бути загалом візитівкою України як представницькі подарунки. Чому це ще так важливо? Та тому, що це не просто народні сорочки, а сорочки Тараса Шевченка, Лесі Українки — як державні маркери.
Пенсіонери поділилися враженнями:
Надія Біляєва: Сучасні дизайнери пропонують використовувати лише вишиті деталі одежі. Наприклад, комірці, пояси, кишені – ці деталі нескладні у виконанні, їх можна купити пересічному українцю. Зрозуміло, що таку одежу носять більше молоді.
Валентина Доценко: Як полтавчанка відношуся піднесено до народного вбрання. Коли вбираюся в національну одежу, то перетворююсь, надихаюся українським.
Марія Фетісова.
Залиште коментар