Зазвичай в селах України колядували. Збиралися гуртом й ходили по хатам. Гуртувалися окремими вулицями або кутками, десь з десять-двадцять учасників, обов’язково обирали старшого, досвідченого ватага «березу». Колядники старанно готували вбрання, торбу для подарунків, в руках тримали топірці з дзвіночками, зірку.

Пісні виконували для господаря, господині, парубка, дівчині, малим дітям, діду й бабі – всього існує понад сотні текстів.

Взагалі, за правилами колядували, на Різдво 7 січня (але колядувати на Святвечір у переддень Різдва не прийнято), щедрувати можна на Старий Новий рік 13-14 січня, а посівати – тільки 14 січня.

Додому колядники приносили пироги, печиво, гроші. Кожна родина вважала за велику честь, що колядники, щедрувальники й посівальники її не оминули.

Починається цикл новорічно-різдвяних свят зі Дня Святого Миколая, про якого пенсіонери згадали завдяки газеті «Українська правда»:

  1. Що таке «миколайчики»? (цукерки, іграшки, ялинкові прикраси, печиво або пряники)
  2. Хто є автором української пісні «Ой, хто, хто Миколая любить…»? (народна пісня, Михайло Вербицький, Микола Лисенко, Микола Леонтович).
  3. Згідно з українськими традиціями, на свято Миколая (так само, як на Введення, Різдво, Новий рік) важливо, хто першим зайде в хату. Ця людина називається полазником й віщуватиме про добру чи злу долю для господарів хати на цілий рік. Кого вважали хорошим? (домовика, чоловіка, жінку, стару бабу, старого діда).
  4. Що за традицією приносить в подарунок Святий Миколай неслухняним діткам? (слоника, занадто тверді горішки, різочку, несмачні цукерки, письмову догану).
  5. Окрім свята Миколи зимового, наші предки також відзначали день Миколи весняного. На яку дату за новим стилем припадає весняне свято Миколи? (19 березня, 25 квітня, 1 травня, 22 травня).
  6. Святого Миколая називають також Мирлікійським, бо він був священиком у місті Міра країни Лікія. На території якої сучасної країни знаходиться це місто? (Єгипту, Італії, Палестини, Туреччини).
  7. Якщо раптово ви зустрінете Святого Миколая, то одразу його впізнаєте, бо він одягнутий як (Дід Мороз, священник, римський імператор, Санта Клаус).
  8. Батьки Миколая після смерті йому залишили багато грошей, як він їми розпорядився?

(збудував храм, витратив на благодійність, поїхав у подорож).

  1. Що робить Святий Миколай на картині Іллі Рєпіна? (карає грішника, зупиняє меч ката, благає помилувати злочинців).
  2. Микола Чудотворець є (покровителем подорожуючих, захисником незаконно засуджених, помічником незаміжніх дівчат, дітей, знедолених; усіх вище названих).

Марія Фетісова.