З українських ЗМІ: Передбачення гризуна «розшифрувала» співорганізаторка заходу Надія Токарська https://suspilne.media/203224-babak-timko-z-harkivsini-dav-prognoz-na-vesnu-2022/

«Незважаючи на те, що Тимко не побачив свою тінь, весна буде досить нестабільною. Каже, що нас очікують температурні коливання», — сказала Токарська.

«Весна прийде за розкладом, але буде досить прохолодною», — додала вона.

Тимку також запропонували обрати кращу «страву-антистрес для українців». За вибором Тимка, це сало з чорним хлібом, часником та зеленню. Борщ з пампушками та вареники з цибулею гризун проігнорував.

«Ідея цього свята залишається незмінною — привернення уваги до біорізноманіття та збереження українського степу. 18-й раз ми на цьому місці, я сподіваюся, що ми зберемося тут і вдвадцяте, і вп’ятдесяте.                   Будуть нові люди”, — вважає співорганізаторка заходу Людмила Доля.

«Бабак — це тварина, яка живе у степу, живиться травами, поруч зі своєю норою та ховається у норі, зимує у норі. І він такий кругленький і маленький, тому що має набрати жиру, щоб перезимувати. І він такий пухнастий, щоб не бруднився, коли переміщується. Ми також живемо у степу. Наш народ, наша культура пов’язані зі степом. І слід степу в нас, не у будові та фізіології, а у поведінці. Ми зараз на Слобідській Україні, це лісостеп, де завжди можна було займатися землеробством, осілим, лісовим, але сюди могли легко приходити представники культур кочових”, — сказав Шабанов.

Що відомо. День бабака на біостанції в Гайдарах під Змієвом започаткували у 2004 році харківські науковці на чолі з професором Віктором Токарським. За цей час про прихід весни оповіщали три бабаки. Самі ж науковці збігів з прогнозами синоптиків не відстежували. У Харківській області, за різними підрахунками, живе від 5 тисяч до 18 тисяч бабаків. Традицію віщування весни започаткували, щоб привернути увагу до захисту гризунів. Прогноз Тимка у 2021 році не збувся, але на біостанції кажуть: ідея акції знайшла відгук. Бабаків степових внесли до Червоної книги як вид, що зникає.

Бабаку Тимку з Харківщини шукають нову партнерку — колишня померла».

Люди старшого віку напередодні Дня Бабака згадують чудовий фільм «День бабака», 1993, режисера Білла Мюррея, який внесено до національного реєстру фільмів США, він став канонічним фільмом, на якому вчаться початківці кіноіндустрії, а також допитливі глядачі.

Отже, актуальність Дня Бабака в період пандемії виросла через те, що кожен має вирішити для себе як проживати рутинні події свого життя, як обізнатися щодо своєї ідентифікації – хто ти: екстраверт, інтроверт або амбіверт, який

вміє пристосуватися до середовища без зайвих втрат.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Зінаїда Суняєва:”Залишатися в норі” дуже важко. Здається, що перемагають інтроверти, які мають свої проекти й зосереджені на них. Але, навіть, й їм час від часу потрібен зворотній зв’язок, тобто презентації й виставки, щоби визначитися, чи зрозуміло іншим їхнє мистецтво.

Валентина Богач: Чудове свято День Бабака, таке собі наївне, миле. Воно допомагає порозумінню старих й малих, відчуттю часу, який то плине, то гальмує, а то скаче. Й потреби кожного в екологічної обізнаності.

Марія Фетісова.