Пенсіонери Приморського району, які є слухачами напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини» соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку» в онлайн-бесіді привітали українського поета, прозаїка, дитячого письменника, новинара з 84-річчям й подякували йому за спілкування в колі тих, хто вивчає українську мову.

Письменник ще є лауреатом Шевченківської премії — за трилогію «Джури» та інших премій: імені Миколи Трублаїні — за роман «Сторожова застава», імені Лесі Українки за той же твір, «Звук павутинки» імені Віктора Близнеця — за трилогію «Сині води» та Книги року Бі-Бі-Сі — за ту ж трилогію.

 

Пенсіонери склали сумісними зусиллями квіз про письменника:

  1. Коли й де народився письменник Володимир Рутківський? 18 квітня 1937 в с Хрестителеві Чорнобаївського району Черкаської області.
  2. Дитина війни – дитинство прийшлося на роки Другої світової війни.
  3. Хто батьки Володимира Рутківського? Мати – Ганна Кирилівна з козацької родини, вчителька. Батько – директор школи на Полтавщині.
  4. Де навчався Володимир Рутківський? 1955-1957 р.р. навчався в Одеському інституті холодильної й харчової промисловості, потім – з 1958 р. в – Одеському політехнічному інституті.
  5. Як й коли почалася літературна діяльність Володимира Рутківського? Перша збірка «Краплини сонця» вийшла в 1966 році, друга «Плоти» – в 1968 році. В 1969 році вступив до Спілки письменників України.
  6. Коли почав писати, чому надавав перевагу: віршам чи прозі? Вірші складав уже в чотири роки. Перший його вірш, опублікований 1959 року в обласній газеті «Чорноморська комуна», був присвячений польоту радянської ракети до Венери.
  7. Скільки поетичних збірок у творчому доробку письменника? У творчому доробку письменника сім поетичних збірок: «Краплини сонця» (1966), «Плоти» (1968), «Повітря на двох» (1973), «Відчиніть Богданкове вікно» (1974), «Рівновага» (1977), «Знак глибини» (1987) і «День живої води» (2005).
  8. Назвіть твори для дітей та юнацтва, які належать Володимиру Рутківському? Повісті: «Ганнуся», «Гості на метлі», «Бухтик з тихого закону», «Каникули у Воронівці», «Намети над річкою», «Слуга Баби-Яги». Крім того, повість-легенда – «Сторожова застава».
  9. Що відомо про повість «Потерчата»? Окремо стоїть повість «Потерчата» Володимира Рутківського, яку ставлять в один ряд з такою автобіографічною українською класикою, що інтонацією світлого суму змальовує світ дитинства, як «Зачарована Десна» О. Довженка, «Климко» Гр. Тютюнника, «Гуси-лебеді летять» М. Стельмаха. Дитинство письменника припало на воєнні роки. «Потерчата» – це відверта і щемка історія про те, яким може стати дитячий світ, якщо дорослі розпочнуть там свою війну.
  10. Володимир Рутківський – лауреат премії імені Лесі Українки за повість «Сторожова застава» та премії імені Миколи Трублаїні (премія за найкращі твори для дітей та юнацтва).У 2012 році письменник був відзначений Шевченківською премією за історичну трилогію для дітей «Джури»(«Джури козака Швайки», «Джури-характерники», «Джури і підводний човен»). Рутківський став четвертим одеситом і першим дитячим письменником після Миколи Вінграновського та Євгена Гуцала, який отримав цю премію.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Надія Біляєва: Ми зустрічалися з паном Володимиром. Він прийшов разом з дружиною, яка його підтримувала поглядом з залу. Він є дуже інтелігентною людиною. Дуже приємно, що такий відомий одесит живе в Одесі.

Людмила Грубник: «Дитячий літописець козачої доби» – це про Рутківського. Дуже приємно, що він очолює спілку дитячих письменників. Його однодумці Олександр Макаров, Олексій Надемлінський, Інна Іщук мають добру школу письменництва.

Марія Фетісова.