Пенсіонери Приморського району, які в онлайн-режимі продовжують заняття напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини» зацікавлені у вивчені претендентів на внесення в список нематеріальної культурної спадщини України й ЮНЕСКО, а також «захищених географічних брендів», тобто усього того, що надає Україні у світі сяйва й краси.

Відомі в Одеській області й за її межами «Баранина Фрумушики» й «Бесарабський горіх» можуть стати «захищеними географічними брендами». 

Про це повідомила національний експерт з питань «Шляхи вина й смаку Української Бесарабії» проекту ЄС «Підтримка розвитку системи географічних указівок в Україні» Валерія Бондаренко. «Шляхи вина й смаку Української Бесарабії» були здійснені з метою популяризації і підтримки українських продуктів й сервісів. Сьогодні в Україні офіційно зареєстровані три продукти з захищеною географічною вказівкою: гуцульська коров’яча бринза, гуцульська овеча бринза, мелітопольські черешні. Ще десять назв очікує реєстрації. Зараз іде робота над двома найменуваннями – баранина Фрумушики й Бесарабський горіх як продукція учасників першого еногастротуристичного продукту України «Шляхи вина й смаку Української Бесарабії». Крім того, до реєстрації готують такі продукти як херсонський гарбуз, карпатський мед, вина «Закарпаття», «Шабський», «Білгород-Дністровський», «Ялпуг». Процес реєстрації – 12 місяців. Проект очікує прийняття парламентом трьох секторальних законів, які регулюють використання й охорону географічних вказівок для сільскогосподарчої продукції й харчових продуктів, а також вин і спиртових напоїв.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Марія Фетісова: Про мелітопольські черешні мені відомо зі шкільної лави. Рефрижераторами вивозили черешні з мелітопольських садів. Ягоди чудові на смак, корисні для здоров’я. Ягоди черешні здатні унормалізовувати тиск та очищати судини. Їх рекомендують їсти при атонії кишківника та захворюваннях, що супроводжуються слабкою перистальтикою. Черешня корисна також при анемії. Вона виводить з організму надлишок води і зміцнює стінки судин. Насамперед, вони вражають розміром – велика чудова ягідка черешня та вгамовують спрагу в спеку.

Марина Конькова: Дуже цікава й корисна інформація. Після відвідання «Європейської сироварні» розумієшся на тому, що сучасні гастрономічні тури працюють на нас. Вони привертають увагу потенційних туристів, розширюють наші можливості.

Тетяна Гудович: Думаю, що кращої наїдки, чим літній салат з овечої бринзи, запашними помідорами, болгарським перцем, огірками – немає в світі. Ще притрусити зеленню й додати зубчик часнику – вже й слина в роті! Тому й полюбляю нашу бринзу, яку своїми вмілими руками готують болгари, гагаузи й українці.

Записала Марія Фетісова.