Пенсіонери Приморського району, які отримують соціально-педагогічну послугу «Університет третього віку», відвідують у бібліотеці ім. М. С. Грушевського напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини», де вивчають українську мову, спілкуються з носіями української мови. Кураторкою проекту є бібліотекар відділу соціокультурної діяльності Тетяна Мозгова.

Новітньою формою роботи цього напрямку стало складання тематичних квізів, активне їх обговорення в групі тощо.

Цього року Україна відзначає 380 річницю від дня народження та 310 річницю з дня смерті визначного політичного діяча – гетьмана Івана Степановича Мазепи (20 березня 1639 р. – 21 вересня 1709 р.).

Лекція «Опальний гетьман і його правда» історика, професора ОНУ ім. І. І. Мечникова Тараса Гончарука, яка відбулася у бібліотеці, стала потужним поштовхом для вивчення різних джерел Мазепіани.

Головна теза дискусій щодо постаті Івана Мазепи: він є однією з найдраматичніших постатей в історії України, його політична постать та життєва доля досі привертають до себе увагу багатьох експертів та пересічних людей завдяки впливу на розвиток національної ідеї.

Пенсіонери загальними зусиллями склали квіз про гетьмана Івана Мазепу:

• Яка дата народження Мазепи?
  • Назвіть, де саме народився Іван Мазепа?
  • Мазепа, одна з найвідоміших постатей в українській історії, протягом скількох років був гетьманом?
  • Скільки днів цього періоду були мирними?
  • Що вам відомо щодо освіченості Мазепи?
  • Що знаєте про державотворчі Універсали, складені Мазепою?
  • Що вам відомо про створення українського флоту за часів керування Мазепи?
  • «Від Богдана до Івана не було гетьмана», прокоментуйте вислів.
  • «Без Богдана хіба була б шана українським всім гетьманам?», про якого відомого діяча Одещини нагадує цей вислів?
  • Який відомий одеський поет написав поему «Судний день. Батурин»?
  • Поема «Mazeppa», перу якого відомого поета належить цей твір?
  • Хто створив поему «Полтава»?
  • Симфонічна поема «Мазепа» та опера «Мазепа», яким відомим композиторам належать?
  • Фільм «Молитва за Мазепу», створений у модерновому стилі із символістичними нарисами, висвітлює багато історичних фактів. Фраза Мазепи про Україну, де він каже, що не знає «скільки всього Україн, з ранку було п’ять». Чи не нагадує сьогодення вчорашнє гетьманство?
  • Яка українська купюра має зображення Мазепи?
  • На якій купюрі зі зворотного боку є зображення університету, побудованого Мазепою як меценатом?
  • Назвіть ім’я відомої дослідниці мазепіани, тобто творчості про Мазепу?
  • Хто грає роль гетьмана Мазепи у фільмі «Іван Мазепа. Анафема»?
  • У яких містах встановлено пам’ятники гетьману Мазепі?

Активне обговорення даної теми в групі вплинуло на більш осмислене сприйняття постаті гетьмана Івана Мазепи, розумінню, що деякі версії дослідників є дуже спрощеними, що сприяє подальшому тиражуванню міфів про Івана Мазепу.

Одесити дуже вдячні своїм землякам – Богдану Сушинському, Станіславу Стриженюку, Тарасу Гончаруку – за активну громадську позицію у висвітленні постаті гетьмана Івана Мазепи як державного діяча і живої людини на перетині століть.

Автор: Марія Фетісова.