Для пенсіонерів Приморського району, що є слухачами соціально-педагогічної послуги «Університет третього віку», у відділі мистецтв Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М.С. Грушевського, що розташований у провулку Маланова, 1, Храмцова Тетяна Кирилівна проводить культурологічні розмови.

Цього разу розмова була присвячена мистецтву Північного Причорномор’я. Географічно Північне Причорномор’я включає в себе Одеську, Миколаївську, Херсонську, Запорізьку та Дніпропетровську області, а також узбережжя Криму.

Мистецтво античних греків досить відомо. Однак, на цих територіях, крім греків, проживали також інші етноси, що залишили сліди матеріальної культури. Археологічними пам’ятками визначають три етноси: греків, скіфів, сарматів. Хоча питання походження останніх двох залишається відкритим. Велика степ представляла етнічний конгломерат етносів, які стикалися, утворюючи змішані шлюби. Артефакти, що дійшли з курганів Північного Причорномор’я, відкривають історію, яка не завжди збігається з відомою нам. Сьогодні сучасні вчені з артефактів заново вивчають історію, переглядають її.

Курганів в степу було багато, не всі розікрали і пограбували. Вони перебували під охороною держави. Але з плином часу вони зрівнялися із землею.

Найвідоміші кургани – Царські кургани скіфів, котрі домінували над територією, тому що насипалися в найвищих точках місцевості, хоча насправді не насипалися, а обкладалися дернинами.

Іменні кургани: курган Солоха і Гайманова Могила в Запорізькій області, Кам’яна Могила під Мелітополем, Чортомлицький курган і Товста Могила на Дніпропетровщині.

Найвідоміші артефакти, які є візиткою України: пектораль або нагрудна прикраса, скіфська чаша фіала, знаменитий золотий гребінь.

Рекомендовані джерела літератури:

• Бондарь И. В. Древнее золото из собрания Музея исторических драгоценностей УССР, 1975;
  • Соколов Г. И. Античное Причерноморье. Памятники архитектуры, скульптуры, живописи и прикладного искусства, 1973;
  • Скарби Херсонеса Таврійського. Автори-упорядники: Ніколай Алексєєнко, Наталія Гінькут, Лариса Седікова, Тетяна Яшаєва, 2014;
  • Манцевич А. П. Курган Солох, 1987;
  • Ольвия. Путеводитель по раскопкам и музею. Издательство АН УССР, 1959.

Пенсіонери поділилися враженнями:

Лариса Ільяшенко: Чекаємо лекції Тетяни Кирилівни із нетерпінням. Вони завжди перевершують всі наші очікування.

Надія Бєляєва: Наша група культурологів пройшла гарне навчання – спасибі Тетяні Кирилівні. Згадали і вивчили заново стилі і напрямки. Починали з самих азів, завжди отримуємо список літератури.

Наступна лекція в квітні на тему: «Архітектура Київської Русі».

Фото надані Надією Бєляєвої, срібним волонтером ресурсного центру «Прима-центр -60+».

Записала Марія Фетисова.