Організаторами заходу є  Veterans HUB ODESA (вул. Старопортофранківська, 26), міжнародний благодійний фонд Open Ukraine й Український інститут національної пам’яті.

Віртуальний екскурс провели Олена Бачинська, докторка історичних наук, професорка Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, Тарас Гончарук, професор Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, Сергій Гуцалюк, начальник Південного міжрегіонального інституту національної пам’яті, старший сержант Збройних сил України. Модераторкою дискусії була відома одеська журналістка Зоя Казанжи.

Серед присутніх були Ярослава Різнікова, заступник директора департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської облдержадміністрації, письменник Роман Каркалія, екскурсоводи, студентська молодь й слухачі «Університету третього віку» Приморського району.

Пісня, яка є однією з перших про місто:

«А в Одесі добре жити,

Мішком хліба не носити,

На панщину не ходити,

Подушного не платити», – пряме свідоцтво того, що в Одесі українська панувала, нею вільно спілкувалися, вона залишила сліди в етнокультурному середовищі.

Олена Бачинська у своєї промові про фортецю Хаджибей зробила акцент на тому, що в місті було багато козацьких ватажків й їхньої ролі у багатонаціональному місті, де проживали греки, вірмени, євреї, молдавани, цигани й турки.  Про турків чомусь забули, хоча останнім комендантом фортеці Хаджибей був Ахмет Паша. Доречним й доцільним буде переглянути фільм «Ахмет Паша», консультантом якого пані Олена була. Феномен задунайських козаків, які служили за турків, висвітлює активні співпрацю й проживання на територіях Буджаку.

Сергій Гуцалюк розповів про проекти  Українського інституту національної пам’яті, в тому числі добре відомі одеситам «Легенди Одеського лиману», 7 історій.

Тарас Гончарук надав блискучий екскурс у минуле Одеси, А ще й надав неперевершений аналіз походження й етимології слова «біндюжник». В Одесі майже всі знають, що слово означає професію портового вантажника. Але мало, хто знає, що є ще одна версія походження від італійської версії слова «бандаж», що означає пояс для фіксації положення хребта й м’язів. Вчорашні й сьогоднішні фури, на яких їздять далекобійники, як не крути є родичками. 

Віртуальний екскурс «А в Одесі добре жити…» перетворився у реальний з чітко висловленою метою у відновленні українського наративу й формуванням привабливого українського культурного середовища, позбуттям міфу про бандитську Одесу, який принижує значимість міста, новітньою популяризацією й висвітленням заперчуваного раніше. На наших очах формуються чудові новітні міфологеми, наприклад, «потриматися за булаву» дорівнює стати гетьманом або гетьманшею, що означає бути успішним й дійсно втілюється в житті.

 

Марія Фетісова.