Пенсіонери Приморського району, які відвідують напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини» у відділі соціокультурної діяльності бібліотеки ім. М.Грушевського, долучилися до корисного заходу –  презентації методичного посібника «Одещина: 12 пішохідних мандрівок», проведеної Володимиром Полтараком. Захід проводився за підтримки Департаменту освіти і науки Одеської обласної державної адміністрації.

 

 

ДОВІДКА. Полторак Володимир Миколайович – кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, співробітник Одеського обласного Центру патріотичного виховання та дозвілля молоді.

nbhbcnЗ АНОНСУ ЗАХОДУ.
Найбільша область України – це не тільки узбережжя Чорного моря, але й ліси, ріки, скелі, а також замки, фортеці, палаци, храми, місця битв та інші цікавинки. Саме тут – найглибша наземна точка України. Тут – найдавніше місто нашої держави. На Савранщині вперше згадано українське козацтво. Через сучасну Одещину неолітичні землероби принесли свої технології на українські землі. Унікальні природні об’єкти області є водночас мальовничими. Піші мандрівки рідним краєм відкриють досі небачене та неосягнене обличчя Батьківщини. Справжнє, реальне, захоплююче!

12 пішохідних мандрівок теренами Одещини, які увійшли в методичний посібник, це як 12 перших кроків разом з харизматичною людиною, яка протягує бажаючим руку: пішли разом мандрувати Одещиною, не пожалкуєш!

Ідея мандрувати рідним краєм пішки є не новою, але вона дуже приваблива з економічного, оздоровчого й пізнавального боків. Володимир з посмішкою на обличчі повідав, що намагається проходити щоденно пішки не менш ніж п’ятнадцять кілометрів. Це є не тільки економією часу, коштів, хай невеликих, головне, що природна потреба людини у русі через ходу має реалізацію. Мандрувати у вихідні дні, вільні від роботи, виходячи на короткі одно або дводенні маршрути з підготовкою заздалегідь, ця пропозиція  також знаходить багато прихильників.

Позитивне сприйняття життя Володимиром підтверджується багатьма аргументами. Наприклад, його розповідь про мандрівку студентом з товаришами першого січня на Куяльник пролунала таким собі руйнуючим усі багаторічні стереотипи про зустрічі Нового року й сумні наслідки події.                  А світлі щасливі обличчя студентів, які побачили на власні очі імператорську залу курорту, що за сімома печатками для інших, був неочікуваним подарунком долі.

Володимир запропонував готуватися до маршруту, ознайомлюючись з історією краю, його відомими особистостями. Тоді, з його слів, сприйняття мандрівки буде інакшим, не зрівняним з тим, коли людина вирушає непідготовленою.

Отже, Одещина для туристів має багато сюрпризів. Користуючись методичним посібником, можна  відвідати такі маршрути:

  • Куяльник (від Корсунців до Жевахової гори, 14 км)
  • Дністровський лиман (від Білгорода до Затоки, 27 км)
  • Дністровський лиман (від Маяків до Овідіополя, 30 км)
  • Степи Барабойські (від Вигоди до Мангейму, 18 км)
  • Куяльник (від Буялика до Іллінки, 40 км)
  • Тилігульське правобережжя (біля Курісового, 19 км)
  • Чорне море (від Григорівки до Чорноморського, 9 км)
  • Тилігульське взмор’я (від Южного до Коблево, 13 км)
  • Дунайські плавні (від Кілії до Вілкового, 42 км)
  • Вікові дубрави Побужжя (від Кам’яного до Слюсаревого, 43 км)

А можливо ви мріяли все життя :

  • проїхатися поїздом вузької колії між Гайвороном і Рудницею й отримати  неперевершене задоволення. Середня швидкість складає всього 15-20 кілометрів на годину, пасажири сидять один напроти другого з боків, насолоджуючись неповторними подільськими пейзажами ніби то у машині часу;
  • побачити терикони, тоді вам треба до Завалля, де кар’єри та терикони родовища графіту відкритого способу добичі мають величезні розміри;
  • відвідати німецькі колонії, наприклад, Мангейм, щоби побачити мальовничі руїни кірхи, хати й господарські споруди колоністів, які були першозабудовниками нашого краю;
  • оглянути розкопки поселень міста Тіра, де знаходяться численні пам’ятки античної культури;
  • надихатися ароматами квітучих степів навесні або насолодитися цілющою прохолодою Савранських лісів ?

Тоді вам як й нам можна починати з підготовчої частини пішохідних мандрівок – ходімо з нами!

Фото надала Ольга Кривобокова, срібний волонтер ресурсного центру «Прима-центр 60+».

Записала Марія Фетісова.