В переддень дня народження українського Пророка, 8 березня 2023 року о 15.00, в Одеській ОУНБ імені М.С. Грушевського (відділ соціокультурної діяльності, 1-й поверх) відбулася лекція д.і.н., доцента, професора кафедри історії України та соціальних історичних дисциплін ОНУ імені І.І. Мечникова Олександра Музичка «Тарас Шевченко в історії української націоналістичної традиції».
Шевченко – поет лицарства українського, його інтелектуальна самотність, а також намагання принизити Шевченка дискутуванням, що він кращий художник, ніж поет, акцентування на нещасній бідній Катерині як на типовій козацької жінці, заборона святкування дня народження Шевченка – визвали сплеск патріотичного руху.
Лектор нагадав, що багато крилатих виразів Тараса Шевченка стало народними, тобто каноном українства. Осягнути життєвий й творчий шлях в однієї лекції просто нереально, тому треба вибирати аспекти. Отже, досліджуємо як формувалася українська націоналістична традиція й ставляємо питання:
Чи живемо за заповітом Шевченка? Питання не риторичне, бо має відповідь: Тарас, тримайся!
Лектор посилається на відомого дослідника української націоналістичної традиції Олега Багана, який на відміну соціалістичної демократичної лінії, веде мову про українську титульну націю. Щоби порозумітися на української націоналістичної традиції, згадаємо імена: Микола Михновський, Євген Чикаленко, Іван Липа, Дмитро Донцов. В свою чергу Дмитро Донцов посилається на Євгена Маланюка, Олену Телігу, Юрія Липи, Романа Бжевського, Уласа Самчука. Таким чином, не ледачий читач отримав перелік імен на домашнє доопрацювання теми української націоналістичної традиції.
«Шевченківський меч» з метафори на наших очах перетворився в діючу зброю.
Марія Фетісова.
Залиште коментар