14 липня 2022 року о 15.00 в Одеській ОУНБ імені М.С. Грушевського (відділ соціокультурної діяльності, 1-й поверх) відбулася лекція «Чорна книга комунізму»: упорядники, зміст, сенси» д.і.н., доцента, професора кафедри історії України ОНУ імені І.І. Мечникова Олександра Музичка. Організатор – КУ «Одеський центр патріотичного виховання та організації дозвілля дітей та молоді».

Захід відбувся у змішаному форматі – безпосередньо в бібліотеці та онлайн на платформі Zoom. Цільова аудиторія також змішана, крім молоді, були присутні пенсіонери Приморського району, які є слухачами напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини» «Університету третього віку».

З передумови книги:

«У книзі наведено такі дані про кількість жертв комуністичних режимів у різних країнах світу:

Радянський Союз — 20 мільйонів життів,

Китай — 65 мільйонів,

В’єтнам — 1 мільйон,

Корея — 2 мільйони,

Камбоджа — 2 мільйони,

Східна Європа — 1 мільйон,

Латинська Америка — 150 тисяч,

Африка — 1 мільйон 700 тисяч,

Афганістан — 1 мільйон 500 тисяч,

Загальна кількість вбитих, згідно з наведеними в книзі даними, наближається до позначки в сто мільйонів».

Книга, за висловленням лектора Олександра Музичка, є грандіозною, з 850 сторінками друку, 32сторінками світлин. Книга видана в 1997 році до 80-річчя революції 1917 року. Вона переведена на 26 мов світу, за сім місяців було сім перевидань. В авторському колективі всього дванадцять авторів, більшість французів: Стефан Куртуа, Карел Бартошек, Николас Верт, Анджей Пачковський, Жан-Луї Панно, Жан-Луї Марголін, Паскаль Фонтен, Еніс Крігель, Борис Суворин та інші.

Мета книги – не тільки привітання від французів авторського колективу, але й розв’язання практичних задач. Наприклад, що дуже важливо для європейців – проведення паралелі комунізму й нацизму; а для сьогодення порозуміння, що сучасний рашизм є витоком фашизму. Також, що путін є породженням комунізму.

Фокус сьогодення – український біль у світовому контексті: визнання Голодомору, репресій, депортацій й війни, яка ведеться не з 22 лютого 2022 року, а по факту з 2014 року.

Марія Фетісова.