Пенсіонери Приморського району відвідали концерт лауреата міжнародних конкурсів, викладача Одеської національної музичної академії А.В. Нежданової Івана Косинця

Відкрила концерт в Малій залі Одеської обласної філармонії лектор Ольга Полторак, яка супроводжувала виступи артистів чудовими поетичними репліками про чакону, тарантелу й павану.

Якщо тарантела чітко асоціюється з італійською культурою, то про чакону й павану знають не всі. Отже, чакона є танком середньовікового часу, який швидко поширився в Європі. Чакона схожа с пасакалієй, але більш камерного характеру, з чітким басом, супроводжувалася співами й кастаньєтами. Ритм чакони відчувала в своєї крові, навіть, Анна Ахматова, яка народилася в Одесі. Щодо павани, то за однією версією, павана, або Падована, з’явилася в італійському місті Падуя, за яким і одержав свою назву. Були відомі іспанська, італійська, французька і німецька павани, що розрізняються характером танцю. Під музику павани відбувалися різні церемоніальні ходи: в’їзди влади в місто, проводи знатної нареченої до церкви. Павана – це придворний танець, в народі його не танцювали. Кавалери виконували павану при шпазі, в багатих плащах, дами були в парадних сукнях, зі шлейфами. Танець підкреслював витонченість манер та рухів.

В концерті прозвучали:

Йоган Себастьян Бах. Чакона з партити №2 для скрипки соло. Транскрипція Андреаса Сеговоії. Неперевершений зразок Чакони – фінал партити №2 для скрипки соло Й.С.Баха, що відрізняється великою глибиною і трагічною силою. Існують багато чисельні фортепіанні транскрипції цієї чакони (Й. Брамса – для лівої руки; Ф. Бузоні) і її оркестрове перекладання. Почуємо транскрипцію для гітари.

Йоган Каспер Мерц. Тарантела. Австрійський гітарист, композитор та викладач. Один з найвідоміших італійських танців. У тарантелі увиразнюється національна характерність і темперамент італійців.

Роланд Дієнс. Сюїта «Пам’яті Е.Вілла Лобоса». Французький музикант і композитор присвятив твір видатному композитору. Твори Вілла-Лобоса для гітари мають яскраво виражений національний характер. Вілла-Лобоса був головою національної композиторської школи. Виступив ініціатором створення Бразильської академії музики та був її президентом.

Мануель де Фальс. Іспанский танець з опери «Життя коротке». Видатний іспанський композитор двадцятого сторіччя став послідовником цілої культурної течії так званого Ренасімьєнто – відродження іспанської національної музичної культури. Тому музика насичена іспанським характером у широкому розумінні.

Хорхе Морель. Іспанський танець сучасного гітариста і композитора.

Два твори Роберто Ді Марино, «Соната» (перша частина) і «Сутінки» для домри з гітарою.

Валерій Матряшин. «Дощик» для домри соло. Сучасний композитор розширює виражальну палітру домри через наслідування інших інструментів, втілення природних та фізичних явищ.

Аліна Безенсон. «Уявне кіно». Сучасний білоруський композитор.

Пабло Сарасате «Цапатело». Репертуар цього скрипаля-віртуоза, «Паганіні двадцятого сторіччя», дуже великий. Але особливою увагою користувалися самостійні твори скрипаля-композитора, і в тому числі, названий твір.

Моріс Равель. «Павана».

Валерій Бешевелі. «Русалія» для двох домр.

Альфред Шнітке. «Рондо» із «Кончерто гроссо» №1». Це перша робота Альфреда Шнітке в бароковому жанрі , яка написана 1977 році. Твір присвячений скрипалям Гідону Кремеру, Тетяні Грінденко та дірегентові Саулюсу Сондецкісу.

В концерті взяли участь:

  • Ірина Форманюк, лауреат міжнародних конкурсів, старший викладач кафедри народних інструментів Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданово, домра;
  • Іван Косинець, лауреат міжнародних конкурсів, викладач Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової, гітара;
  • Владислав Тарасюк, студент третього курсу Одеської національної музичної академії імені А.В. Нежданової, клас кандидата мистецтвознавства Хорошавіної Олени Анатоліївни;
  • Анна Кулік, лауреат Міжнародних конкурсів;
  • Вікторія Серветник, студентка-магістрантка класу І.Форманюк, лауреат Всеукраїнського та Міжнародних конкурсів.
  • Віктор Фердей, лауреат Міжнародних конкурсів;соліст філармонічного ансамблю «Мозаїка».

Пенсіонери поділилися враженнями:

Зінаїда Суняєва: Концерт відбувся в Малій залі філармонії. Очікували, що він буде камерного звучання, але були приємно вражені. Мені більш за все сподобалася «Павана» Равеля.

Валентина Богач: Дуже хороший концерт, з філософським підтекстом. Наприклад, прозвучав іспанський танець з опери «Життя коротке» – це про  сучасні відчуття багатьох людей у пандемію. Вдячні лекторці Ользі Полторак, яка робила дуже доцільні ремарки, які були корисні й для дилетантів. Дякуємо!

Марія Фетісова.