Масниця, Масляниця, Пущення, Сиропуст, Масляна, Колодій, Сиропусний тиждень, Сирна неділя, Бабське свято, Загальниця, Колодія, Колодки…

Свято Масниці є одним з православних свят, яке сягає Трипільської культури. Це низка обрядових дійств на честь весняного пробудження природи. Масниця отримала таку назву, тому що основною обрядовою стравою були молочні продукти: вареники з сиром, які вживали з маслом та сметаною, готували також млинці, пиріжки. Ними частували протягом усього тижня.

Всі ритуали мали свою послідовність, сім днів Масниці традиційно поділялися на: Вузьку Масницю, в яку можна було працювати; Широку Масницю, коли влаштовували народні гуляння, щоб прогнати зиму і зустріти весну.

Традиції семи днів Масниці:

  • понеділок – колодка народилася;
  • вівторок – хрестилася;
  • середа – похрестини ;
  • четвер – помирала;
  • п’ятниця – її хоронили;
  • суботу – оплакування;
  • в неділю – волочили колодку.

В перший день наші пращури робили опудало Зими й ставили його посеред села, де воно стояло тиждень. Вівторок називали заграванням, в цей день починалися народні гуляння, каталися на санках з крижаних гірок, каруселях. Середа називалася лакомкою, за традицією в цей день з’являлися перші гості, друзі, родичі, сусіди. Особливу шану в середу – зятю. Також в ці дні проводилися кінні перегони. Четвер-разгуляй – так називали середину тижня. З четверга починалася Широка Масниця. П’ятниця – тещини вечірки, коли зять пригощав мати дружини – тещу. Субота – зовиці, посиденьки. Невістки запрошували в свій будинок сестер чоловіка, розмовляли з ними, дарували подарунки. Неділя – прощена неділя, останній сьомий день Масниці, коли просили у всіх прощення, кого образили свідомо чи мимоволі.

Пенсіонери співали пісень про Масницю, дружнім колом чаювали, їли запашну домашню випічку. Ділилися спогадами, що якщо до Різдва і Пасхи у сім’ях дуже ретельно готувалися, то Масниця з її дуже цікавими традиціями менш відома. Сьогодні в України Масниця широко відмічається в паркових зонах, на вулицях міст і селищ – відроджуються  традиції.

Фото надала Надія Біляєва, срібний волонтер ресурсного центру «Прима-центр – 60+».

Записала Марія Фетісова.