Узявши за підґрунтя замітку газети «День» «Літопис» роду Каменяра», пенсіонери  подискутували про родовід Івана Франка.

За ініціативи Роланда Тарасовича Франка, славетного онука, який єдиний носить прізвище Каменяра, було створено Міжнародний фонд Івана Франка, а у 2016 році відкрито Квартиру-музей родини Івана Франка у Києві. Ще одна ініціатива Роланда Франка: «літопис» роду. Тепер наочно можна побачити, як виглядали нащадки Івана Яковича, які були віддані Україні так само, як їхній всесвітньо відомий предок. Портрети славетної родини, які зображені на родовому дереві, намалював український художник Влад Корнюк в рамках проєкту «Іван Франко у Києві», який реалізовує Міжнародний фонд Івана Франка за підтримки Українського культурного фонду.

Правнучка Івана Франка Любов Мирославівна Галущак мешкає у Львові. Пані Люба і зараз наслідує куховарство Ольги Франко. Вона згадує, що бабуся до 91 року куховарила. Любила робити борщі, вареники, голубці, котлети. На кожне свято в родині було три–чотири торти, спечених бабусею. Наприклад, борщ «підбиває» картоплею: варить у страві кілька бульб, виймає, а потім тре на тертушку–  щоб загустити страву, проте не видавати присутність у ній картоплі. Індичку чи курку правнучка Каменяра, як і бабуся, начиняє сумішшю з перемеленої печінки та булки, яйця та підсмаженої цибулі. Якщо начинка рідка, додає у неї трохи манки, усе солить, перемішує, начиняє птицю і зашиває.

А ще дуже цікаво, що пані Люба працює екскурсоводом і коли група слухачів їздила до Львова на фестиваль «Золоті роки» у 2019 році, то саме вона зустрічала й проводжала нас у Львові та склала насичену програму знайомства з містом. Вже не пам’ятаю, яким саме чином ми дізналися, що пані Люба з роду Франка. Перепитали за кілька хвилин до того, як підійшов потяг. Пані Люба стояла на пероні, поки ми всі не сіли у вагон й запрошувала відвідати ще раз Львів для тематичної екскурсії.

Пенсіонери склали сумісними зусиллями коротенький квіз про Івана Франка(27.08.1856 – 28.05.1916):

  1. Як звали батьків Івана Яковича Франка? Батько – Яків Франко (1802—1865) був заможним сільським ковалем. За однією з версій, в яку вірив і сам Іван Франко, батьківський рід походив від німецьких колоністів, чим пояснював незвичне прізвище, бо, мовляв, у ньому є «кавалочок німця. Мати – Марія Кульчицька (1835—1872), з дому Кульчицька походила із т. зв. «ходачкової» (збіднілої) шляхти та належала до гербу Сас.
  2. Що вам відомо про родину Івана Франка? Дружина Ольга Франко (Хоружинська)(10.04.1864 — 17.07.1941), письменниця, перекладачка, громадська діячка.

Син Андрій (16.07.1887 — 22.04.1913), український філолог, етнограф, перекладач; виконував функції секретаря і помічника, опікуна батька.

Син Тарас (9.03.1889 — 13.11.1971), письменник, педагог, поліглот, воїн Української Галицької Армії, співробітник Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка АН УРСР, член Спілки письменників СРСР.

Син Петро (21.06.1890 — 1941), хімік-інженер, науковець, педагог, письменник, активний громадський діяч, перший український авіатор (льотчик), командир Літунського відділу УГА; співзасновник молодіжної національної скаутської організації «Пласт», депутат Верховної Ради УРСР, розстріляний за наказом наркома держбезпеки СРСР В. Меркулова.

Донька Анна (в заміжжі Ключко Ганна 9.08.1892 — 24.04.1988), українська письменниця, публіцист, мемуарист.

 

Для тих, хто самотужки починає знайомство з Каменяром, корисним буде есей сучасного письменника Андрія Любки «Франко. Не перший, але й не другий».

 

Записала Марія Фетісова.