Цього року відбувся двадцять другий раз диктант національної єдності. Його читала Ада Роговцева, українська акторка театру та кіно. Народна артистка УРСР (1967), Народна артистка СРСР (1978). Герой України (2007). Кавалерка ордена княгині Ольги II (2002), ордена “За заслуги” II, III ступеня (1997, 2009). Лауреатка Національної премії імені Тараса Шевченка (1981). Почесна громадянка Києва.

Мета радіодиктанту національної єдності, на думку українців, саме в єдності. Написання диктанту стало вже спільною традиціє, яка об’єднує рідних й незнайомців – всю країну. Дехто каже, що це їхня сімейна традиція. Так, в Одесі звикли бачити поруч українську письменницю Галину Могильницьку і її доньку Ярославу Різнікову. На жаль, пані Галини вже з нами немає.

Минулого року перемогла пані Христина Гуменюк, яка диктант писала кожного року. Серед тих, хто пише є ті, хто робить це вперше, а є вже й рекордсмени. Всього переможців минулого року було шістнадцять.

Які враження від диктанту? Було приємно, що така поважна людина його диктувала. Відчувалося, що Ада Миколаївна хвилювалася, але акторська майстерність допомогла їй впоратися із завданням. Завдяки диктанту ми згадали, що мали чудову зустріч з пані Роговцевою напередодні її 80-річного ювілею в «Зеленому театрі», де вона була разом зі Катериною Степанковою. Навіть, згадали Аду Роговцеву часів її зіркового Варшавської мелодії.

Люди писали диктант в себе вдома, в лікарнях й на роботі, в кав’ярнях й сховищах. В Одесі, навіть, сорок п’ять осіб писали диктант в катакомбах.

Щодо слухачів напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини» послуги «Університет третього віку», то вони пригадали як писали диктант по тексту Юрія Андруховича, відчуваючи його письменницький талант й чоловічий шарм.

Дехто висловлювався, що доречно й доцільно читати диктант професійним вчителям, які мають досвід в аудіюванні, слідкують за правильною артикуляцією, відпрацьовують навичку дихання. Минулого року після написання диктанту й отримання його оригінального тексту, слухачі писали його, по-друге за диктуванням кураторки Тетяни Мозгової. Всі подякували нашій улюбленій філологині за повільний ритм, відокремлювання розділових знаків подихом, підтримку поглядом, що ми впораємося.

Гарна традиція написання Радіодиктанту національної єдності, у фокусі якого є державна мова, подовжується й розвивається.

Марія Фетісова.