Пенсіонери Приморського району вирішили, що влітку потрібно перейти до нового формату навчання. Перша зустріч пенсіонерів-слухачів в Одеському зоопарку, який готується до свого 100-річчя, була дуже не тільки корисна, але і яскрава, тому запам’ятається надовго. Директор зоопарку Бєляков Ігор Володимирович випускник Одеського національного університету імені І.І. Мечникова є герпетологом. Зрозуміло, що він присвятив бесіду наймудрішим у світі тваринам – рептиліям.

Зі слів Ігоря Бєлякова, навесні у Державній службі України з надзвичайних ситуацій лунає багато тривожних дзвінків з приводу того, що, наприклад, з унітаза квартири неочікуване виповзла змія. Таким чином конфлікт між людьми й зміями існує, часто змій вбивають, не розібравшись чи вона є отруйною чи, навіть, ні, а інфаркту міокарду ніхто не відмінював. Усі наявні проблеми людства пов’язані з невіглаством.

Що робити, якщо людину вкусила змія? Не можна використовувати методи наших бабусь: пережинати, припікати, вживати алкоголь; треба, перш за все, багато пити. Відсмоктувати треба також дуже обережно, головне, щоби рятівник не мав в роті ніяких поранень. Головне чим скоріше відправити постраждалого у лікарню, а не йти туди самотужки, й запобігти очищувальної терапії.

Тіло змії – це така собі унікальна суцільна тактильна зона, яка в людини сконцентрована на пучках, кінчиках пальців. Змія запам’ятовує й впізнає свого господаря ні за запахами чи якимись іншими чинниками, а за тим як саме господар торкається її, ніжно й з повагою, не побоюючись її.

Головна характеристика змії – вона є холоднокровною твариною, температура якої залежна від зовнішнього середовища. Змії мають сезонну температурну регуляцію, тобто сплять взимку, пробуджуючись навесні; а також в них є добова температурна регуляція: вони гріються на галявинах, ховаються в паростях. Коли змія перегрівається, то для неї виникає загроза смерті. Часто стають здобиччю для хижаків.

В українській фауні розповсюджені гадюки: степова, звичайна, Нікольського. Вони невеличкі за розміром, окрас мають сірий, чорний та кривулею. Вживають невеличких тварин й комах.

Королівська кобра родом з Індії. Факіри виступають зазвичай з цинковими кобрами. Кобра ніби то говорить: Не чіпай мене! Я – кобра. На відміну від гадюки підколодної, яка не попереджує. В Африці – габонська чорна мамба, в Австралії – тайпан.

При обладнанні тераріуму важливо виконувати правило світлого й темного кутів, тобто змія завжди матиме можливість маневру – перейти з теплого до холодного кута. Щодо теплокровних, в них існує своєрідний капкан: чим менш тварина, тім менш тепловіддача. Маленькі завжди мерзнуть більш за великих.

Змії для розмножування проходять обов’язково період сплячки. Особливістю самців є належність двох прутнів, які заводять в клоаку самки зверху. Самка виношує потомство, яйця відкладає у піску.

В сучасному світі загін лускатих є наймолодшим. В середині підзагіну змій – удави й пітони, вони мають рудименти задніх ніг.

Пригадав Ігор Володимирович й цитату про вужів з поеми Леоніда Філатова «Сказ про Федота-стрельца, удалого молодца»:

«Ты, дружок, из тех мужей, Что безвреднее ужей – Егозят, а не кусают, Не сказать еще хужей!»

Рудиментарний хвіст, який скидає ящірка, в неї відростає, але потім вона нарощує так званий «фальшивий хвіст» без хребцевої кістки, таким чином може 5-6 разів втрачати й знов нарощувати, кожний раз новий.

Ірина Бойко, яка очолює краєзнавчу групу «Моя Одеса», підготувала чудову репліку про рідне місто Зміїв (40 км від Харкова), звідки її коріння. Назва міста має декілька версій походження. Одна з них, від відомого Змія Горинича; друга – від захисних споруд, Зміївських валів. Ще Ірина Олександрівна навела яскравий приклад того як символ змії поширено використовують в геральдиці: багато країн, зокрема, Польща, Чилі, Іспанія.

Директор зоопарку Ігор Бєляков зі спеціальних кейсів по черзі діставав рептилій й надавав усім охочим доторкнутися до кожної з них. Слухачі поважного віку напрямку «ЗооПенХаб» отримали чудову можливість не тільки переглянути рептилій, а, навіть, потримати їх в руках, відчути рівненьку прохолоду шкіри змії. Таким чином, зменшити стресове навантаження, стабілізувати емоційний стан завдяки розвиненню тактильного каналу сприйняття інформації, позбутися своїх фобій. Пенсіонери щиро вдячні за спілкування з неординарними яскравими талановитими людьми, професіоналами своєї справи, дізнаючись від них нове про світ природи.

 

Марія Фетісова.