Слухачі напрямку «Українська платформа багатонаціональної Одещини» скористалися віртуальною виставкою Одеської наукової бібліотеки ім. М.Грушевського  «Володимир Винниченко: біля витоків українського відродження: до 140-річчя від дня народження», а також публікацією «Найконтроверсійніший» (28.07- 140-річчя від дня народження Володимира Винниченка) та «Надто тривала пауза…» у газеті «День».

Сумісними зусиллями слухачі склали невеличкий квіз про Володимира Винниченка, політичного діяча, письменника і художника:

  1. Коли народився Володимир Кирилович Винниченко? Назвіть дати життя Винниченка. (1880 -1951).
  2. Народився 26 (14) липня 1880 року. Точна дата і місце народження встановлена сучасними дослідниками по метричній книзі церкви Володимирської Богоматері. У джерелах і зарубіжних публікаціях існує чимало різночитань.
  3. Де народився Винниченко? В Єлисаветграді (нині – Кропивницький), на вулиці, що називалася до революції Солдатською. Вона знаходилася поруч з валами фортеці св. Єлисавети. Будинок під номером 49 не зберігся.
  4. Де здобув освіту? На юридичному факультеті Київського університету. Під час навчання брав активну участь в українському національному русі, був членом Київської громади і одним із засновників РУП, вів пропаганду серед селян Полтавщини і робітників Києва.
  5. За що Винниченко був виключений з університету? У 1902 році Винниченко був за політичну діяльність, призваний до армії, яку залишив через загрозу арешту, перейшов на нелегальне становище.
  6. Географія життєвого шляху Володимира Винниченка? В 1905–1917 р.р. перебував на напівлегальному та нелегальному становищі в Російській імперії, жив в Австрії, Франції, Швейцарії, Італії.
  7. Ким відомий Винниченко сучасникам? В. Винниченко – багатогранна особистість, він відомий як український політичний і державний діяч, письменник, художник. Крім того, за творами В.Винниченка екранізували дванадцять постановок декадентського стилю (Володимир Винниченко: «Кінодекадент у вишиванці» (Культурна історія екранізацій – 1917-2014 рр.), Кирилова О.О.
  8. Назвіть вершину Винниченка як політичного і державного діяча? Голова Директорії УНР, автор чотирьох «Універсалів». Боротьба за національне і соціальне визволення українського народу й художня творчість нерозривно переплелися в долі Володимира Винниченка – однієї з ключових постатей української історії й культури перших десятиліть ХХ століття. З його ім’ям пов’язані героїчні сторінки Української революції 1917 – 1920 років, формування Української Центральної Ради, становлення Української Народної Республіки, вікопомний акт Злуки УНР і ЗУНР в єдиній Соборній Україні.
  9. Як називалася перша збірка оповідань Володимира Винниченка? Перша збірка оповідань «Краса і сила» вийшла друком в 1906 році.
  10. Назвіть твори, яких Винниченко є автором? Винниченко є автором численних публіцистичних, белетристичних і драматичних творів.

П’єс «Щаблі щастя» (1907), «Великий Молох» (1907), «Memento» (1909), «Брехня» (1910), «Гріх», «Між двох сил» (1918) та багато ін.; романів «Записки кирпатого Мефістофеля»(1917), «Сонячна машина» (1926), «Слово за тобою, Сталіне» (1950) та ін.; збірок творів, виданих в Україні у 21 томах(1923– 28) та у 23 томах (1928–30).

  1. Кохані жінки і Музи Володимира Винниченка?  Катерина Голіцинська, Маруся Ярмут, Софія Задвина, Марія Баранова, Алла Пігулова, Люся Гольдмерштейн, Розалія Лівшиць. 
  2. Де помер и похований Володимир Винниченко? Помер Володимир Винниченко 6 березня 1951 р. у французькому «Закутку» в Мужен, департамент Приморські Альпи. Похований на кладовищі містечка Мужен, де золотом вкарбовані слова українською та французькою мовами: Володимир Винниченко, державний діяч і письменник України, 27.7.1880 – 6.3.1951; Розалія Винниченко, 26.7.1886 – 6.2.1959.
  3. Кому належить спадщина Винниченка як художника? Художні твори Винниченка, згідно з заповітом дружини Розалії Винниченко, сукупно зі спадщиною літературною, а також доробком суспільно-політичного спрямування після її смерті перейшли у володіння Українській Вільній Академії Наук у США (Нью-Йорк) за тієї умови, що після здобуття Україною незалежності вони стануть власністю нашої держави.
  4. Назвіть ім’я людей, які досліджували архів Винниченка у США? Тамара Скрипка, хранителька фондів Музею-архіву імені Дмитра Антоновича УВАН у США (Українська Вільна Академія Наук у США); професор Григорій Костюк, який перевіз архіві з Мужена (Франція)  до США. НАН України: кандидат філологічних наук Сергій Гальченко і академік Микола Жулинський.   
  5. Що вам відомо про епістолярну спадщину В.Винниченка? Близько 140 кореспонденцій Володимира Винниченка – Розалії Ліфшиць, його «любій Кохі» (коханій) – свідчення-діалог порозуміння двох людей.
  6. Як увічнена пам’ять Володимира Винниченка Національним Банком України та Поштою України? НБУ ввів пам’ятну монету номіналом 2 гривни у 2005 році до 125-річчя Винниченка; ввів пам’ятну монету номіналом 2 гривни у 2007 році. Пошта України – марку номіналом 45 копійок на фоні будівлі Української Центральної Ради.
  7. Історія особистого життя Володимира Винниченка певною мірою передана у романі Степана Процюка «Маски опадають повільно». Цитата із цього роману :

«Ексцентричний відблиск твоєї персони паралізує багатьох людей. Хто ти? Розчахнутий на кілька частин невротик?

Проникливий письменник, який побував у забороненій Кімнаті?

Донжуан, що, задовольняючи тіло, вбиває душу?

Перестарілий хлопчик, який не зазнав повноти материнської любові? Місіонер, що нав’язує оточуючим власний догмат віри?

Цинічний блазень з устами, перекривленими посмішкою смерті?

Вічний Підліток, одержимий гормональним вибухом?

Політик-камікадзе, якого переслідує міраж соборності?

Той, хто придумав майже язичницькі культи для маскування власного егоїзму?

Жрець-каліка, заповнений по вінця однобокою правдою?

Ти вислизаєш від визначень…

Ти оточився кількома камінними догматами, мовби крейдяним колом.

Вони захищають тебе. Вони ж і руйнують.

Ти боготвориш власні приписи. Ти ненавидиш їх.

Ти не можеш стати іншим. Ти би віддав всю свою шумливу славу – забирайте це добро і двигайте його самі! – щоб завтра знову народитися.»

Пенсіонери поділилися враженнями:

Олена Д’якова: Володимир Винниченко для багатьох нас – це відкриття феномену його особистості.  

Людмила Обченко: Біографічні сторінки про Володимира Винниченка захоплюють, їх читаєш як бурхливий роман.

Надія Біляєва: Напрямок «Українська платформа багатонаціональної Одещини» корисний тим, що завжди знаходимо щось нове, вивчаємо українську мову і культуру.

Записала Марія Фетісова