У стінах Національного музею українського народного декоративного мистецтва розмістилася невелика, затишна і чарівна виставка «Калинові береги Марії Примаченко» (Марина Марченко // День. – 2021. – 5 лют.)

Робота з текстом:

  1. Назвіть, які зібрані твори в експозиції «Калинові береги Марії Примаченко» народної художниці України, присвячені образу калини?

«Прийшли лелеки до калини»,

«Кукурудзяний голуб на калині»,

«Зозуля на калині»,

«Калинонька моя»,

«Калиновий берег».

  1. Що символізує калина, один з улюблених мотивів української майстрині Марії Примаченко?

Калина — це символ життя, сонця, батьківської хати. Калина уособлює й саму Україну.

Кущ калини символізує і материнство. Кущ — це мати, а ягідки — дітки. Ця символіка проглядається на картині «Ходить Катерина, на руках мала дитина». Твір є присвятою образу Катерини із поеми Тараса Шевченка. Калина часто відіграє роль світового дерева, на вершині котрого птахи їдять ягоди і приносять людям вісті із потойбіччя. Таких птахів ми бачимо у творах народної художниці із Поліського краю, наприклад, на картині «Кукурудзяний голуб на калині». У сюжетах Марії Примаченко часто бачимо не тільки стиглі кетяги червоних ягід, а й їхні білі суцвіття, які, немовби дивне мереживо, органічно вплетене в загальну композицію твору. Це символ дівочої краси, нареченої, котра розповідає нам історію свого кохання, пояснює куратор виставкової експозиції.

  1. Калина й кохання всього життя у житті Марії Примаченко.

«Калинонька моя» — таку назву має картина, яку Марія Примаченко присвятила своєму чоловікові Василю Маринчуку. Ніжні калинові суцвіття на темному тлі й пара лелек як символ вірності й подружньої любові, котрі не можуть надивитись одне на одного… Таким було і кохання Марії Оксентіївни — кохання на все життя. Вони зустрілися в Києві, у святому місці — Києво-Печерській лаврі. Там були розташовані Центральні експериментальні майстерні, куди Марія приїхала 1935 року працювати на запрошення київської художниці Тетяни Флору. А її земляк, Василь, лейтенант Червоної армії, приїхав до Лаври на екскурсію. Хлопець був родом із Іванкова, але часто бував у рідному селі Марії — Болотні, де мешкала його мати. Це була доленосна зустріч, яка навіки поєднала два люблячих серця. Обоє була щасливі й закохані. Разом повернулися до Болотні, щоби будувати спільне життя. Марія їхала із Києва визнаною художницею, везла всім подарунки (навіть патефон з платівками!) і головне — коханого чоловіка. Але, як кажуть, не судилося… Молоді навіть не встигли розписатися в сільраді, як почалася Друга світова війна. Чоловіка призвали на фронт у перші ж дні війни. Звістку про народження сина Федора він отримав у березні 1941 року і написав у відповідь: «Нехай син росте щасливим, а я сьогодні п’ятий раз іду в атаку». Із війни коханий так і не повернувся. І Марія Примаченко так ніколи й не дізналася, де його поховано. Ще довго по його смерті художниця не брала пензля до рук, а рана в її серці так ніколи й не загоїлася… На звороті картини-присвяти Марія Оксентіївна зробила напис: «Калинонька моя… цвіте й цвіте. А ти, друже, не йдеш і не йдеш. Уже буде 40 лет. А тебе усе нєт і нєт. Наверно, приспала земля. Через те тебе нема і нема».

  1. Назвіть тварин, яких написала Марія Примаченко з серії «Звірі в Болотні»(1936 — 1937 роках).

«На казкових «калинових берегах», створених фантазією самобутньої художниці, живуть і фантастичні звірі — химерні, кумедні, добрі й злі істоти, ніби вісники далеких пращурів. На виставці представлені ранні малюнки майстрині, їхні сюжети навіяні легендами, переказами, забобонами рідного поліського краю. «Смугаста корова», «Зелений слон», «Мавпа-вершниця», «Фантастичний птах з цигаркою» та інші роботи цієї серії — невеликі за розміром малюнки, виконані аквареллю на папері, з яких і почалося сходження нікому невідомої поліської селянки на олімп високого мистецтва і всесвітнього визнання

  1. Назвіть імена художників, яких вразила творчість Марії Примаченко на Міжнародній виставці в Парижі 1937 року. Пабло Пікассо, Марк Шагал, Луї Арагон. У 1930-х роках серія з зображенням звірів вразила виставкову публіку не тільки Києва, Москви і Ленінграда, але й французькі знавці мистецтва «знімали капелюха» перед творами української мисткині.
  2. Символ 2021 року – Бик. Розкажіть, як мисткиня зобразила Бика.

У колекції музею таких картин із зображенням бичків у виконанні Марії Примаченко декілька. Один із них, фантастичний «Синій бик», засіяний зорями, з короною на голові, напередодні 2021 року став окрасою поштової марки, яку випустила Укрпошта.

Пенсіонери поділились враженнями:

Валентина Доценко: Про Марію Примаченко говоримо на початку кожного року. Творчість талановитої художниці знають у всьому світі. Мені як людині, яка співає у хорі, творчість мисткині дуже мелодійна. Через творчість жінка позбавилася травм, написала картину щасливого життя. 

Людмила Грубник: Трохи сама малюю, тому розуміюся на тому як художниця знаходила душевну рівновагу у творчому процесі. Але не уявляю як поліська селянка виборювала свою долю, коли треба було поратися в хаті, біля хати, в полі, з дитиною. Але ж змогла!

Марія Фетісова.