Кожного року слухачі «Університету третього віку» традиційно збираються щоб згадати поета Олександра Пушкіна (1799-1837) , який саме в Одесі був тринадцять місяців після приїзду до міста 3 липня 1823 року. Й збираються декілька разів, саме менше на день народження й день загибелі. Згадують родовід, читають вірші.  Коло питань, які обговорюються, чимале: твори, які написані в Одесі; адреси, які пов’язані з поетом й його рідними й знайомими; пам’ятники, які встановлені поетові; його «донжуанський список» та багато інших.

Географічно поет, крім Одеси, був ще в столиці південних декабристів, Каменці  (сучасна Черкаська область), в 1820-1821 рр., а також проїздом з Криму – до Бессарабії відвідав Херсон, Миколаїв в 1820 році. Пушкін був ще в Тульчині й Полтаві, Катеринославі й Олександрівську, на Кубані.

В Санкт-Петербурзі поет спілкувався з українцями з діаспори: Вільєгорськими, Кочубеями, Полетиками та іншими.

Миколі Гоголю (1809-1852), молодшому на десять років, з легкої руки Пушкін подарував сюжети «Мертвих душ» й «Ревізора», про що свідчить їхнє листування.

Твори Пушкіна перекладали українською  Левко Боровиковський, Михайло Старицький, Іван Франко, Микола Зеров, Максим Рильський, Микола Бажан. Пізніше – Вітольд Фокін, Михайло Кондратенко, Наталя Сквира та багато інших.

Пенсіонери сумісними  зусиллями склали коротенький квіз про життєвий шлях й творчість  Олександра Пушкіна:

  1. Звідки родом прадід Олександра Пушкіна? Прадід, Абрам Ганнібал, якому письменник присвятив незакінчений роман «Арап Петра Великого», був родом з Африки. За однією версією – з Ефіопії, за другою – з Еритреї, ще є версія, що Ганнібал походив з порубіжжя земель Камеруну та Чаду, де знаходився султанат Логон народу коток. Представники африканського континенту сьогодні пишаються поетом, студенти, які навчаються в Одесі, залюбки читають російською його вірші біля пам’ятнику на Приморському бульварі. В Адіс-Абебі також встановлено поетові пам’ятник.
  2. Які здібності, крім літературних, прихильні Олександру Пушкіну? Поет відмінно малював. Нехай він і не був професійним художником, але свої рукописи прикрашав безліччю талановитих ілюстрацій. Наприклад, його улюблений сюжет малюнків «жіноча ніжка» або «жіноча голівка з локонами».
  3. «Переможцю-учню від переможеного вчителя» – чиї це строки? Після прочитання Олександром Пушкіним своєї першої поеми «Руслан і Людмила» у 1820 році у відповідь Василь Жуковський подарував письменнику власний портрет з написом: «Переможцю-учню від переможеного вчителя…». Цей приклад відносин між вчителем й учнем, який, нажаль, так мало повторювався в історії.
  4. Який найвідоміший твір О.С. Пушкіна? Один з найзнаменитіших творів – роман у віршах «Євгеній Онєгін». Поет працював над ним цілих 7 років! Пізніше роман ліг в основу однойменної опери П.І. Чайковського, а також був неодноразово екранізований.
  5. Кому присвятив Олександр Пушкін вірш «Талісман»? Цей вірш присвячено Єлізаветі Воронцовій, дружині губернатора Михайла Воронцова.
  6. Яку епіграму поет написав на ім’я графа Воронцова? «Полу-милорд, полу-купец…» – жартівлива епіграма зберегла у свій час від знищення пам’ятник Воронцову на Соборній площі.
  7. Що вам відомо про «донжуанський список Пушкіна», хто з відомих в Одесі жінок прикрасив його? Існує версія, що це є не більш як салонний жарт. Поет склав за хронологією список жінок, з якими він спілкувався, які вразили його красою, талантами. Його дружина фігурувала в ньому під номером 113. До списку увійшли жінки з одеської аристократії, Єлізавета Воронцова та Амалія Різнич, крім того, на поета впливово подіяла ще й відома красуня Кароліна Собанська.
  8.   Що вам відомо про родовід Олександра Пушкіна? Цікаво, що Наталія Іванівна Гончарова (1785—1848), в дівоцтві Загряжська, є прапраонукою гетьмана Петра Дорошенка. Достеменно відомо про чотирьох нащадків Олександра Сергійовича й Наталії Гончарової: Марія, Олександр, Григорій й Наталія. Марія, дочка поета, стала прообразом Анни Кареніної з однойменного твору Льва Толстого. Рід Пушкіна не перервався, він існує і в наші дні. Зараз на Землі живе понад 50 прямих нащадків Пушкіна.
  9. Яка доля Наталії Гончарової? Згідно заповіту Пушкіна, Наталія одружилася з генералом Ланським, але це сталося через сім років, а не два-три як наполягав поет. В шлюбі народилися ще три дочки. З подружжя Ланська пішла першою, генерал пережив її на чотирнадцять років.
  10. Хто є автором пам’ятнику Пушкіна в Одесі на вулиці Пушкінської біля музею? Одеський скульптор Олександр Токарев втілив в життя образ поета з тростиною. Все життя Пушкін користувався за модою того часу тростиною. Його тростина була особливою, відлитою з металу й важила цілих 16 кг. Таким чином поет вправляв праву руку, щоб у разі дуелі домогтися більшої влучності стрільби. Анекдотична ситуація з тростиною пам’ятника: її знищували, потім знов відновляли й ще раз знищували.
  11. На відомому портреті Ореста Крамського Олександр Пушкін має на мізинці довгий ніготь з манікюром – згадайте його строку про нігті. «Быть можно дельным человеком и думать о красе ногтей…» – поет дуже трепетно ставився до своїх нігтів, і регулярно робив манікюр, доглядаючи за ними. А в поїздки завжди брав з собою золотий наперсток, який одягав на мізинець, щоб захистити особливо довгий ніготь на цьому пальці.
  12. Які ще портрети О.Пушкіна, крім Кипренського, вам відомі? Найкращими вважаються портрети Кипренського й Тропініна? Ще є цілий цикл малюнків Наді Рушевої.
  13. Наведіть приклади проектів східних за задумкою з проектом Марини Цветаєвої «Мій Пушкін». Пушкініана дуже розгалужена тема. Одеські митці, наприклад, Божій Михайло Михайлович написав цілу сімку картин, присвячених О. Пушкіну. В Одесі також є  в художньому музеї декілька картин художник а Айвазовського тієї тематики, де О. Пушкіна написано на фоні моря. Ще цікава робота художника Миколи Степанова, яка встановлена в саду скульптур Одеського літературного музею об’єднала Пушкіна, Гоголя й Бабеля – це «Пам’ятник майбутньому генію».
  14. Як Олександр Пушкін використовував власний досвід щодо дуелі? Пушкін був не просто дуелянтом, який славився влучною стрільбою, він був як то кажуть бретером, шукаючим будь-який привід для дуелі. Єдиним опонентом, в кого він дійсно стріляв, і хто постраждав від його руки, був Жорж Дантес, той самий, що вбив його. Отримавши від Дантеса кулю, поет вистрілив у відповідь і поранив противника. Але за всі численні дуелі, в яких він брав участь раніше, він жодного разу не стріляв першим, а після того, як противник робив свій постріл, Пушкін незмінно стріляв у повітря. Свої враження письменник висловив у «Пострілі», якій увійшов у «Оповіді покійного Івана Петровича Бєлкіна». Пушкін спокійно їв черешні, поки офіцер Зубов цілився в нього.
  15. Що означала біла рукавичка, яку в труну Пушкіну поклав Вяземський? Це був масонський символ – пройти по життю не замаравши рук і не залучившись до негідного.

Насправді цікавих питань може бути більше – пушкініана триває.

Марія Фетісова.