Що ви знаєте по козацтво та як воно пов’язане з 14 жовтня? ТЕСТ

14 жовтня 2022, https://life.pravda.com.ua/society/2022/10/14/250816/

14 жовтня для України – особливий день в умовах повномасштабної війни. Українські захисники і захисниці, які боронять незалежність України на полі бою, стали справжнім символом духу народу, прикладом незламності та героїзму. Ця дата також має глибоке історичне значення, адже це одночасно і День козацтва, історія якого надихає українців звитяжністю та нагадує про багаті військові традиції нашого народу. “Українська правда. Життя” пропонує вам пройти тест та пригадати історію українського козацтва та його зв’язок зі святом українських захисників.

1/14. Чому День українського козацтва відзначають 14 жовтня?

У цей день заснували першу Січ /Через свято Покрови Пресвятої Богородиці / Для українського козацтва

14 жовтня – особливий день через святкування християнського свята Покрови Пресвятої Богородиці, яку козаки вважали своєю покровителькою. За легендами та переказами, цей день козаки використовували для зборів, після чого вирушали на зимівлю по хуторах та зимівниках;

Козаки 14 жовтня здійснили перший похід на Османську імперію.

2/14. Від своєї появи українські козаки поділялись на реєстрових і січових. Чим вони відрізнялись?

До реєстрового козацтва приймали людей інших релігій та етнічностей; Реєстрові козаки були вигнанцями із Січі/

Реєстровими козаками були ті, хто став на службу Речі Посполитій

Частину українського козацтва була прийнята на військову службу Речі Посполитої і записана в окремий список – реєстр, звідки і походить їх назва;

Реєстрове козацтво було професійним військом і зіграло важливу роль у Національно-визвольній війні 1648 року.

3/14. Яку назву за легендою отримала перша Січ?

Чортомлицька / Хортицька / Запорізька

Заснування першої Січі у популярній історіографії приписують Дмитру “Байді” Вишневецькому, який заснував її на острові Мала Хортиця в 1556 році, через що вона називалась “Хортицькою”. Хоча сучасні історичні дослідження ставлять під сумнів цю версію, вона міцно вкорінилась в українській свідомості.

4/14. Хто з гетьманів у знаменитій козацькій пісні “проміняв жінку на тютюн та люльку”?

Петро Дорошенко/ Богдан Хмельницький / Петро Сагайдачний

В українській історичній народній пісні “Ой на горі та й женці жнуть” згадують одразу декількох гетьманів, однак слова про “тютюн та люльку” звучать про Петра Сагайдачного.

5/14. Чи було на Січі кріпацтво?

Так / Ні

Січовики, які здебільшого тікали саме від панщини, не визнавали кріпацтва та феодального примусу, тому використовували лише найману працю.

6/14. Хто з гетьманів здійснив успішний похід на Москву?

Петро Сагайдачний / Іван Мазепа / Юрій Хмельницький

У 1618 році польський король Владислав IV Ваза, який претендував на московські землі, вів не дуже успішну війну із Московським царством. Ситуація докорінно змінилась, коли польський уряд звернувся до Війська Запорізького на чолі з Петром Сагайдачним. Козаки воювали з великим успіхом, взяли в облогу Москву та навіть вдерлись у місто, після чого московський уряд пішов на перемир’я.

7/14. Яка посада традиційно вважалась другою після гетьмана у Війську Запорізькому?

Генеральний обозний / Генеральний підскарбій / Генеральний писар

Традиційно другим після гетьмана був Генеральний обозний, який завідував відав обозом та також артилерією козацького війська. У разі відсутності гетьмана людина на цій посаді виконувала обов’язки наказного гетьмана на старшинській раді або в поході.

8/14. Де здобув свою першу перемогу над польським військом Богдан Хмельницький?

Під Корсунем /Під Берестечком / Під Жовтими Водами

Свою першу перемогу під час Національно-визвольної війни 1648 року Богдан Хмельницький здобув у битві при Жовтих Водах в 1648 році спільно з кримсько-татарськими союзниками. Ця битва стала першою великою перемогою Хмельницького, яка породила надії українців на незалежність і завоювала йому широку прихильність

9/14. Хто з гетьманів здобув перемогу над московським військом під Конотопом у 1659 році?

Іван Виговський / Богдан Хмельницький / Пилип Орлик

Битва під Конотопом 1659 року є однією із найгірших військових поразок Московського царства за всю історію. Козацьке військо на чолі з Іваном Виговським за підтримки кримських татар майже вщент знищило найкращі на той час московські війська. Битва на додачу є дуже символічною, адже вона спростовує міфи про “возз’єднання козаків із Москвою”.

10/14. За що Московський патріархат наклав анафему на гетьмана Івана Мазепу, яка діє до сьогодні?

Мазепа прийняв католицизм / За перехід на бік Шведів у прагненні здобути незалежність / За руйнування церков в Україні

Анафему на Івана Мазепу Російська православна церква наклала 12 листопада 1708 року за наказом Петра I за перехід на бік шведського короля Карла XII в ході Великої Північної війни. РПЦ до сьогодні діє анафема, однак ні в українських церквах, ні в Вселенський патріарх цього відлучення не визнали через політичні мотиви такого рішення. На додачу Мазепа був відомим меценатом, під патронатом якого в Україні збудували чимало церков.

11/14. Хто з російських правителів зруйнував останню Запорізьку Січ та ліквідував гетьманський устрій?

Петро І / Катерина ІІ / Єлизавета

Після успішної російсько-турецької війни в 1768—1774 років, виграної зокрема завдяки козакам, російська імператриця в 1775 році наказала військам зруйнувати Підпільненську Січі, унаслідок цього Військо Запорозьке припинило своє існування.

12/14. Яка доля спіткала останнього кошового отамана Січі Петра Калнишевського?

Перейшов на службу до імперії / Відправлений у в’язницю на Соловках

Після зруйнування Січі кошовий отаман Петро Калнишевський став першим, але не останнім українцем, якого відправили на заслання у знамениті Соловецькі острови, де його тривалий час тримали у в’язниці. У 1801 році Калнишевський отримав помилування від імператора Александра І, однак через поважний вік (на той час йому було 111 років), залишився доживати свого віку на Соловках і помер у 113 років. Був страчений під час знищення Січі

13/14. Яку відому українську військову структуру заснували 14 жовтня на День козацтва?

Українських січових стрільців/ Українську повстанську армію

14 жовтня 1942 року була заснована Українська повстанська армія. Дата обрана не випадково, адже на цей день припадає свято Покрови, яке нерозривно пов’язане з українським козацтвом. Армія Української народної республіки

14/14. В якому році День захисника України почали відзначати саме 14 жовтня

У 2014 році /У 2019 році/У 2021 році.

У 2014 році. Після окупації Криму та початку війни на Донбасі в Україні постало питання перенесення дати відзначення захисників. 23 лютого, яке на додачу історично є “днем Червоної армії”, ніяк не було пов’язане з української історією та традиціями. Тому у 2014 році в Україні запровадили День Захисника України саме на 14 жовтня через асоціації з козацтвом та УПА. У 2021 році свято перейменували на “День захисників і захисниць України”.