За публікацією «ФАКТІВ»: Світлана Білоножко: «Нам з Віталієм подобається, щоб капуста в борщі хрумтіла» Ольга СМЕТАНСЬКА, «ФАКТИ» 15:40 — 4 липня 2022

 «Звістка про те, що український борщ внесено до Списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, викликала у соцмережах великий резонанс. Чимало гурманів вирішили поділитися власними рецептами улюбленої страви».

Пенсіонери сумісними зусиллями склали за текстом статті невеличкій квіз на борщову тему:

  1. Скільки налічується рецептів борщу? За думкою відомого київського ресторатора Ісайї Фельдмана, рецептів борщу налічується кілька сотень. Та «найправильніший», за його словами, — борщ, що заправляється старим салом, розтертим з часником.
  2. Який фірмовий рецепт борщу від народної артистки України Алла Кудлай?  Звістка про внесення українського борщу до Списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО дуже приємна, адже борщ та вареники — гастрономічні візитівки України. — Борщ — наша гордість та наше здоров’я. Особливість борщу, який готую: крім червоного буряка, використовую білий цукровий, так готують на Чернігівщині. Так готувала моя мама. Смак такого борщу неперевершений. Хто куштував, просить добавки. Взимку цукровий буряк у мене завжди є у морозильній камері. Відварюю телячі реберця або півника, перший бульйон зливаю, додаю один червоний та один цукровий білий буряк, квасолю. Різати буряк не потрібно. Коли буряк звариться, витягую, він охолоджується. В цей час додаю картоплю та капусту. А бурячок тру на тертку й підсмажую з цибулею та томатним соусом. Перемішую добре, щоб був гарний колір. Зверху додаю трошки часничку та моркви. Накриваю кришкою. Потім цією зажаркою доповнюю борщ. І хай ще трошечки, з пів години, побулькає. Коли борщ готовий, додаю сметану та свіжий кріп. Рекомендую. Цукровий буряк додає особливий смак. Взагалі український борщ — це таке розмаїття смаку. Отож, варіть його та смакуйте!
  3. Який фірменний рецепт борщу від народної артистки України Світлана Білоножко? Обов’язково додаю до борщу свіжі помідори та болгарський перець. І варю його на маленькому вогні. Коли варю борщ, отримую від цього задоволення. Готую його без квасолі, але обов’язково додаю свіжі домашні помідори та болгарський перець. Починаю ж з того, що кладу у каструлю свинину — ошийочок, порізаний на шматочки. Згодом додаю картоплю й свіжі помідори, розрізані на шматочки. Й готую заправку — на пательні смажу цибульку та натерті буряк та моркву, наприкінці доповнюю томатом власного приготування. Додаю зажарку до борщу, а також капусту та болгарський перець. Нам з Віталієм подобається, щоб капуста у борщі хрумтіла, тому додаю її в кінці. А ще затовкую свіже сало з часничком, подрібнюю кріп, кидаю лавровий лист, підсолюю. Аромат неймовірний!
  4. Який фірмовий рецепт борщу від народної артистки України Тамари Яценко? Люблю експериментувати. Готую борщ з чорносливом, а в кінці додаю зовсім трошки молока. Колись про це десь прочитала й вирішила спробувати. Досить смачно. А основа борщу, як у всіх, мабуть. М’ясо, квасоля, картопля, капуста, зажарка з цибулі та моркви. Тертий буряк додаю разом із зеленню та чорносливом. До речі, готую борщ і з м’ясом, і без. Взагалі борщ — страва, яка ніколи не набридає. Можу їсти його й вранці, й вдень, і ввечері.
  5. Яке ж резюме щодо приготування борщу? Борщ не тільки смачна страва, але й дуже ситна. А щоб він вийшов смачним, готуючи, куштуйте його та куштуйте. До речі, я не тільки солю борщ, а й додаю для балансу смаку трошки цукру. Дуже приємно, що ЮНЕСКО оцінила український борщ».

Марія Фетісова.